Tarragona czyli miasto o rzymskiej historii (part I)
Miasto Tarragona znajduje sie w poludniowej czesci Katalonii i jest stolica prowincji Tarragona, samochodem dojedziemy do tego miasta w okolo 1-2 godziny- niestety nie wiem jak przedstawia sie sprawa z innymi srodkami transportu, ale mysle, ze jest podobnie.
W czasie najwiekszego rozkwitu Tarraco, byla stolica panstwa Hispania Tarraconensis i bylo to jedno z najbardziej rozwinietych i stylowych miast w tamtym okresie.
Obecnie Tarragona slynie wlasnie z zabytkow z okresu rzymskiego, ktore mozemy znalezc na przestrzeni calego miasta- wycieczke najlepiej zaczac od pobrania mapy miasta w punkcie informacyjnym- jezeli nie zaopatrzylismy sie o nia wczesniej i wyznaczyc najlepsza trase zwiedzania (ja zawsze lubie brac mapy z punktow informacyjnych, poniewaz sa nich narysowane najwazniejsze zabytki i sa bezplatne (!) ).
My chyba nie mamy za duzego szczescia do zwiedzania tego miasta, bo byl to drugi raz kiedy znalezlismy sie w tym miejscu i z powodu swieta 1 maja wszystkie obiekty byly zamkniete (pierwszy raz bylismy tylko przelotem i bylo juz pozno). Nie bede sie wypowiadac o polityce zamykania wszystkiego w dzien wolny, kiedy potencjalnie mogloby byc wiecej zwiedzajacych- zwlaszcza, ze oficjalnie wszystko powinno byc otwarte. W zwiazku z tym opisane sa tylko obiekty za ktore nie trzeba placic (dla osob lubiacych ekonomiczne wyjazdy :) )
My zaczelismy zwiedzanie od Amfiteatru, ktory zbudowany jest wedlug wszystkich zasad rzymskich i na pewno wiekszosc z nas zna jego budowe chocby z lekcji polskiego czy historii w podstwowce.
Pozostalosci Amfiteatru znajduja sie w poblizu morza (bylo to spowodowane latwiejszym dostepem na plaze, skad wyprowadzano zwierzeta), a ich historia siega II wieku p.n.e., jego podstawe stanowi elpisa, a w na widowni moglo sie znajdowac 15.000 osob, ktore w wiekszosci przychodzily, aby zobaczyc walki gladiatorow; badz walki zwierzat.
Obok Amfiteatru znajduje sie niewielki wspolczesny park, ktory jest doskonalym miejscem edukacji dla dzieci, gdyz na przestrzeni parku zostaly umieszczone male ogrodki (leczniczy, zielarski itd.), gdzie znajduje sie pare typowych roslin dla kazdego typu ogrodu. Mi spodobaly sie gabiony, ktore uporzadkowuja forme calego paru nadajac ciekawy charakter temu miejscu.
Udajac sie w strone cetrum znalezlismy ciekawa mozaike na jednej z alejek spacerowych, na ktorej w prawym gornym rogu umieszczony jest herb prowincji Tarragony, a w lewym dolnym godlo miasta.
Trejaz z lawkami.
Widok na morze z pasazu spacerowego.
Portal Swietego Antoniego, brama znajdujaca sie w starych murach miasta- nie pochodzi ona z okresu rzymskiego, lecz jej historia siega 1737 roku, skonstruowana z kamienia i marmuru w barokowym stylu.
Typowe waskie ulice w centrum.
Rzymskie mury znajdujace sie na placu Fórum pochodzace z I wieku.
Photos: Justa & Pau
Widoki robią OGROMNE wrażenie! :)
ReplyDeletepiękny widok z amfiteatru i te wąskie uliczki :)
ReplyDeleteHej, czy wystarczy jeden dzień ( od godz. np 11 do 19 ) na zwiedzanie miasta ? i czy wiesz jak się dostać do akweduktu ?
ReplyDeletepozdr :-)