Jak to jest z tą Katalonią czyli o odłączeniu się Katalonii od Hiszpanii?

Ostatnio dostaję od was dużo pytań jak to właściwie jest z tą Katalonią, czy warto planować wyjazd do Barcelony skoro Katalonia ma się odłączyć od Hiszpanii, stać się niezależnym państwem i jakby tego było mało nie tylko nie wpuszczać nowych turystów, ale także wygonić wszystkich mieszkających tu obcokrajowców... 
Naprawdę nie wiem skąd czerpiecie te wiadomości, bo nawet jeżeli Katalonia stanie się niezależna to szanse na to, że granicę zostaną zamknięte i przestaną wpuszczać tutaj turystów są naprawdę znikome. Mimo, że czasami media przekazują niepokojące wiadomości jakoby turyści byliby źle widziani w Barcelonie, to są oni także źródłem dochodów miasta- a jak wiadomo nie zabija się kury znoszącej złote jaja...

Czy Katalonia będzie niezależna

Jak politycznie wygląda sprawa odłączenia się Katalonii od Hiszpanii od strony mieszkańca postaram się wam chodź trochę przybliżyć w tym poście. Mimo że nie jest to sprawa łatwa i jednoznaczna odpowiedź nie jest do końca możliwa to jednak postaram się was trochę uspokoić i zachęcić do odwiedzenia Barcelony, niezależnie od sytuacji politycznej w jakiej się znajduje! 

O tym kto chce niezależności oraz wiele więcej dowiecie się w dzisiejszym poście!


Kto chce niezależności Katalonii?

Katalonia utraciła swoją niezależność w 1714 roku i do dzisiejszego dnia niektórzy wciąż mają nadzieje, że Katalonia mogłaby stać się niezależnym państwem na nowo. 
Polemika i rozważanie nad tym czy Katalonia powinna odłączyć się od Hiszpanii jest na językach rodzimych Katalończyków już od wielu lat, jednak tak naprawdę gorąco zrobiło się po manifestacji 11 listopada września 2012 (Dzień Narodowy Katalonii), kiedy ulicami Barcelony przeszły tysiące ludzi, którzy wykrzykiwali pro-katalońskie hasła, w rękach niosąc katalońskie flagi.

Mieszkańców Barcelony można podzielić na dwa rodzaje, ci pierwsi, mimo wielu pytań o przyszłość tego miejsca chcieliby, aby Katalonia była niezależna, natomiast drudzy, biorą pod uwagę wszystkie za i przeciw wierząc w siłę tego regionu, ale nadal działając wspólnie z Rządem Hiszpanii. 
Po wielu manifestacjach odbywających się w Barcelonie i w okolicach, rząd Katalonii wreszcie zauważył, że mieszkańcy chcieliby czegoś więcej... W związku z tym w maju odbyło się nielegalne referendum, które miało pokazać jak naprawdę wygląda sytuacja mieszkańców Katalonii. Liderem ruchu niezależnych został prezydent Katalonii Artur Mas, który postawił sprawę jasno: Katalonia będzie samodzielnym państwem za zgodą Hiszpanii lub bez niej. 
Referendum nie przyniosło jednak, aż tak spektakularnego sukcesu jakiego spodziewała się władza Katalonii, do urn poszła 1/3 mieszkańców regionu, a wyniki pokazały, że aż 80% wszystkich głosujących chce, aby Katalonia powinna być niezależna. Jednak ze względu na niską frekwencję oraz nie do końca legalny charakter głosowania, wyników nie można było zaliczyć do sukcesu partii.
To jednak nie był koniec, październik okazał się być niezwykłym miesiącem dla wszystkich mieszkańców Katalonii, wybory do parlamentu były na językach wszystkich mieszkańców- wybór władzy tego regionu okazał się sporem o to czy nowy rząd okaże się przepustką do niezależności czy raczej nie. Wybory okazały się niezwykłym sukcesem frekwencyjnym, do urn poszło prawie 80% obywateli, jednakże wyniki pokazały że Katalonia jest bardzo podzielona, 48% wyborców wybrało partię obiecującą niezależność, natomiast 52% wyborców poparło partię, które chciałyby osiągnąć niezależność, jednak w inny sposób niż A. Mas lub które zdecydowanie nie chcą odłączenia się Katalonii...

Czy to znaczy, że Katalonia nie będzie niezależna?

Niestety sprawa nie jest taka prosta, o tym czy obecny rząd będzie dążył do niezależności okaże się w ciągu najbliższych miesięcy- sytuacja nie jest łatwa, ale nawet jeśli Katalonia stanie się niezależna -proces będzie długotrwały, problemem jest też sama konstytucja Hiszpanii, w której jest jasno napisane, że Hiszpania jest zjednoczonym krajem Narodu Hiszpańskiego.

Co może się stać jeśli Katalonia odłączy się od Hiszpanii?

Odłączenie się od Katalonii wiąże się także z odejściem ze strefy Euro, co prawda waluta mogłaby być w tym regionie dalej używana, ale Katalonia nie miałaby wpływu na decyzje dotyczące polityki pieniężnej. Problemem dla wszystkich Katalończyków mogłyby także stanowić kredyty oraz hipoteki zaciągnięte w bankach hiszpańskich. Kolejną dyskusyjną sprawą stałyby się emerytury osób starszych oraz zapomogi, które do tej pory finansowane były przez Hiszpanię. Oprócz spraw finansowych, które chyba najbardziej martwią wszystkich Katalończyków dyskusyjną sprawą jest także zachowanie narodowości Hiszpańskiej...
To tylko niektóre przykłady tego, co mogłoby czekać Katalonię w momencie odłączenia się od Hiszpanii, ale tak naprawdę problemów może być o wiele więcej... ale o tym wszystkim będzie dane przekonać się nam w przyszłości.

Co dalej?

To co aktualnie dzieje się w Katalonii nie da się porównać do niczego co działo się w przeszłości, dlatego też ta sprawa wzbudza tyle kontrowersji i emocji -ja na pewno będę was informować o tym jak politycznie wygląda sprawa Katalonii. Póki co zapraszam was na krótki wypad do Barcelony i oczywiście na bloga!

Pozdrawiam,

Justa


Share this:

, , , , , ,

CONVERSATION

17 comentarios :

 1. Mam rodzinę w okolicach Murcji, przez ostatnie 7 lat spędziłem tam w sumie kilka miesięcy. Uwielbiam ten kraj, język i ludzi. Barcelonę też uwielbiam, mam nadzieję, że do żadnego rozłamu tam nie dojdzie ;)

  ReplyDelete
 2. Prawie bym nie poznała bloga, tak długo mnie tu nie było.
  Takie sprawy są zawsze trudne. Dla każdego jest ważne, by mieszkać we własnym kraju. Pewnie niektórzy Katalończycy czują się bardziej Katalończykami niż Hiszpanami, dlatego dążą do osiągnięcia niepodległości. Rozumiem ich pobudki. Tylko, że, tak jak wspomniałaś, niepodległość wiązałaby się z wieloma problemami i niedogodnościami, o których często się zapomina. Ogólnie ciężka sprawa. Ale co ma być, to będzie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. W ostatnim tygodniu wzięłam się za html bloga- mam nadzieję, że teraz wszystko łatwiej znaleźć! :)
   Mam też nadzieję, że teraz będziesz częściej tu zaglądać!

   Delete
 3. Z odłączeniem Katalonii na pewno wiazaloby sie mnostwo roznych problemow, z drugiej strony - plusów też. Nie da sie w 100% kazdemu dogodzić. Mysle, ze sa i zwolennicy i przeciwnicy :) pozdrawiam i zapraszam ;)

  ReplyDelete
 4. Po tym poście widzę, że jesteś (przynajmniej częściowo..albo mam takie wrażenie) za odłączeniem się Katalonii.
  Sądzę, że ludzie biorą informacje z sufitu np. z Onetu - kiedyś przeczytałam tam wiadomości dot. własnie sytuacji w Katalonii i znacznie się różniły od tych z hiszpańskich mediów...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej! Nie wiem czemu sądzisz, że jestem za odłączeniem się Katalonii- wydawało mi się, że tekst jest neutralny, a w niektórych momentach wręcz przeciwnie.

   Moim zdaniem, jest to problematyczny ruch, który moze przynieść zarówno pozytywne skutki jak i negatywne- jednak na początku panowałby chaos, który mógłoby utrudnić trochę życie :)

   A z Onete, chyba masz racje... media przekazują niesprawdzone informację, martwiąc się tylko o to, aby tutuł był krzykliwy- dlatego mam nadzieję, że moje posty choć trochę przybliżą tą sprawę osobom mieszkającym w Polsce.

   Delete
  2. Hej :) Dzięki za odpowiedź. Oczywiście nie miałam na myśli nic złego, nawet gdybyś była za odłączeniem się Katalonii, to masz do tego święte prawo! (Ja jestem przeciwna przeciwnísima, może dlatego jestem specjalnie wyczulona :))

   Fragmenty, które wydały mi się mało neutralne to: "Po wielu manifestacjach odbywających się w Barcelonie i w okolicach, rząd Katalonii wreszcie zauważył, że mieszkańcy chcieliby czegoś więcej..." - słówko "wreszcie" wydaje mi się być stronnicze. "nawet jeśli Katalonia stanie się niezależna -proces będzie długotrwały, problemem jest też sama konstytucja Hiszpanii,..." - zdziwiłam się, że konstytucja Hiszpanii może być jakimś "problemem", to raczej niepodległościowe dążenia Katalonii są problematyczne.

   Nie kieruję tego do Ciebie, także nie oczekuję odpowiedzi, ale szczerze - nie wiem jakie mogą być pozytywne skutki niepodległości Katalonii... Ale to jest temat rzeka, kontrowersji wiele z każdej strony barykady ;)

   Gdy czytam czasem coś na Onecie i tłumaczę to mojemu chłopakowi (Hiszpanowi), to się za głowę łapie. Gdybym miała więcej zapędów dziennikarskich to napisałabym do nich że czasami piszą takie brednie, że szkoda gadać.

   Pozdrawiam!

   Delete
  3. Hej! Słówko wreszcie tyczyło się głównie protestujących, którzy długo czekali, aby rząd ich wysłuchał. Trochę się z nim zgadzam, bo skoro tak długo prosili, dobrze że rząd samodzielnie postanowił ich wysłuchać i sprawdzić ile % mieszkańców tak naprawdę chce niezależności.

   Zgadzam się z tobą, że to temat rzeka- a z onetem no cóż na pewno niektóre teksty są tylko po to, aby przyciągnąć odwiedzających!

   Pozdrawiam!

   Delete
 5. Nie poznałam Twojego bloga!
  Tekst połknęłam od razu, fajnie, że zostawiłaś go w neutralnym tonie. Nie da się ukryć, że taki krok przyniósłby Katalonii i negatywne i pozytywne skutki ale to raczej temat rzeka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Temat rzeczywiscie rzeka, a zmiana mam nadzieje ze na lepiej!

   Delete
 6. Jedna uwaga -> La Diada jest 11.09 nie 11.11 :) Tęsknisz za Polską trochę :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. haha :) No chzba tesknie, skoro miesyam dni narodowe! :D Ale niedlugo bede w PL

   Delete
 7. Witam. Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł. Wspomniałaś w nim, że z konstytucją hiszpańską nie jest tak łatwo. To znaczy że według hiszpańskiej konstytucji Katalonia nie może być niezależnym państwem? Jak do odłączenia się Katalonii od Hiszpanii ma się hiszpańska konstytucja? Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wiesz, szczerze mówiąc nie czytałam hiszpańskiej konstytucji, ale wydaje mi się, że sprawa ma się tak samo, jak gdyby np. województwo mazowieckie czy zachodniopomorskie nagle zdecydowało się odłączyć od Polski, jak się ma do tego polska konstytucja? Sądzę, że po prostu nie przewidziała takiego przypadku (polską przeczytałam, ale nie pamiętam..). Czy według polskiej konstytucji Mazowsze może być niezależnym państwem? :P

   Delete
  2. Hej! Cos w tym stylu- jak tylko lepiej sie zapoznam z konstytucja to odpowiem ci lepiej na ten temat :)
   Pozdrawiam!

   Delete
 8. Mnie również sporo osób pyta o Katalonię, ponieważ studiuję Iberystykę i wszyscy oczekują, że powiem im jasno: Tak / Nie. To jest polityka, tutaj nie ma oczywistych sporów. Gdy byłem w Barcelonie i patrzyłem na wszechobecne flagi, transparenty z hasłami, ludzi w barwach katalońskich maszerujących tłumnie ulicami, był moment kiedy myślałem "Kurczę, należy im się. Los Polacos - tak jak my dawniej - walczą o niepodległość. Mam nadzieję, że im się uda!". Gdy wzbogaciłem swoją wiedzę w zakresie okazało się, że niepodległość Katalonii nie jest taka oczywista. Hiszpania jako kraj jednoczy wspólnoty autonomiczne. Nie można mówić o Hiszpanach jako o narodzie, bo takowy nie istnieje. Odejdzie Katalonia - będą chcieli się odłączyć także i Baskowie.
  Na półwyspie żyją także mieszkańcy Galicji, Andaluzji, Aragonii, Navarry itd., którzy także pielęgnują swoją kulturę, często język - wszystko to w zgodzie z innymi wspólnotami.

  - Mateusz

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzieki za wypowiedz!!!! Niestety nie wszyscy, ktorzy wieszaja te flagi wiedza z czym wiaze sie niezaleznosc!

   Delete