Skąd można zobaczyć całą Barcelonę- punkt widokowy Turo de Rovira

Wśród gąszczu wąskich ulic dzielnicy gotyckiej, czy też geometrycznych ulic dzielnicy l'Eixample można się czasami zgubić i zapomnieć jak wygląda to miasto, aby się przekonać o jego wielkości i ekspansywności warto odwiedzić najpiękniejsze punkty widokowe- o wzgórzu Montjuic pisałam wam już jakiś czas temu, jednakże widoki z Turó de Rovira robią jeszcze większe wrażenie!

Jeśli jesteście w Barcelonie już jakiś czas i sądzicie że widzieliście już wszystko, a może to wasz kolejny przyjazd do tego miasta i szukacie czegoś wyjątkowego to koniecznie pod uwagę weźcie odwiedzenie tego niezwykłego punktu widokowego, a powrócicie do domu bogatsi o nowe wrażenia.

Jesteście ciekawi czym właściwie jest Turó de Rovira? Zapraszam na posta!

Turó de Rovira nazywane także bywa Bunker de Carmel i niech nie zmylą was te dwie różne nazwy, bo tak naprawdę odnoszą się do tego samego miejsca. Dzisiaj to miejsce zachwyca i zachęca do kolejnych wizyt, mimo że jeszcze niedawno zapomniane przez wszystkich i zaniedbanie, w niespełna pięć lat odzyskało swój dawny wygląd stając się jednym z najważniejszych punktów widokowych w Barcelonie, podziwiać je w pełni możemy dopiero od 2015 roku, bo wtedy zakończyła się renowacja.


Czemu Turó de Rovira jest wyjątkowe?

Punkt widokowy Turó de Rovira jest unikalnym miejscem położonym na wysokości 257 m n.p.m., z którego możemy zobaczyć 360º widok na  miasto Barcelona, jego niezwykłe położenie spowodowało, że miejsce to pełniło niezwykle ważną rolę w historii miasta, ale zacznijmy od początku...Jak dojechać?

Turo de Rovira to doskonałe miejsce na niedzielny spacer, jedno z wejść znajduje się od strony parku Guinardó, który jest jednym z zielonych płuc Barcelony- droga na górę nie należy do najkrótszych, ani najlżejszych, jeśli jednak dbacie choć trochę o swoją sylwetkę to nie powinno wam to sprawić problemu. Drogę na szczyt umilają niezwykłe widoki, cuda architektury tj. Sagrada Familia czy współczesne budynki tj. Torre Agbar, to jednak tylko przedsmak tego co nas czeka na samej górze, gdzie możemy zobaczyć 360º widok na miasto.
Jedynym problemem może się wydawać odległość od metra do parku, my wysiedliśmy na przystanku linii żółtej Alfons X i stąd dosyć prostą, lecz długą drogą dotarliśmy do celu- jeśli szukacie szybszej drogi zawsze możecie skorzystać z autobusu, który zawiezie was do celu.

Jeśli zmęczy was spacer na punkt widokowy, możecie skorzystać z ławek, które zostały ulokowane tak, abyśmy nie zapomnieli o pięknie Barcelony nawet na chwilę, linię dzielnicy Eixampla nadają rytm temu widokowi, już stąd widać morze czy nadmorskie dzielnicę z rozpoznawalnymi budynkami na czele tj. Torre Mapfre.


Przechodząc do punktu widokowego przez teren parku trzeba przejść przez drewniano metalowy most, który może sprawić że osoby mające lęk wysokości mogą poczuć się niekomfortowo, most ulokowany w ten sposób przypominać ma o dawnej funkcji jaką pełnił dawniej teren parku- a mianowicie znajdowała się tutaj kamieniołom.   Poznajecie wzgórze Monjuic?

Krótka historia...

Teren Turó de Rovira należy do sieci barcelońskich muzeum MUHBA, jednakże mimo ciekawej historii i niezwykłego położenia przez długi czas było to miejsce raczej zaniedbane i opuszczone- dopiero niedawna renowacja tego miejsca sprawiła, że Turó de Rovira stało się jednym z częstych kierunków wybieranych przez turystów jako cel zwiedzania.
Jednak niezwykłe widoki rozprzestrzeniające się z tego miejsca były doceniane już podczas wojny domowej- to tutaj znajdowały się armaty, dzięki którym broniono miasta. Dzielnica Carmel to także inna historia Barcelony- to właśnie tutaj po 1950 roku powstało najwięcej baraków w których ze względu na kryzys mieszkaniowy zamieszkiwali ludzie. Liche altanki pozbawione były wody, a ich prowizoryczna zabudowa przypominała raczej krajobraz, który kojarzy się nam dzisiaj z Chinami czy Afryką...W 1987 roku został rozebrany ostatni barak, a miejsce to zostało zapomniane, aż do momentu, w którym zdecydowano się na jego odbudowę.


Ze szczytu góry zobaczyć można zarówno wzgórze Tibidao jak i morzę z wysoką wieżą Torre Mapfre, a także oddaloną najbardziej na zachód dzielnicę Barcelony- Hospitalet de Llobregat- to właśnie ten niezwykły widok sprawia, że to właśnie tutaj można poczuć czym naprawdę jest to miasto: rozległe, różnorodne, pełne ludzi i życia- taka właśnie jest Barcelona!

Zarówno po stronie północnej jak i południowej wzgórza zostały postawione tablice, z których możemy się dowiedzieć jaki wpływ na miasto miało to miejsce- jeśli interesujecie się historią XX wieku to jest to punkt obowiązkowy dla was!
W budynku można także zobaczyć także wystawę o mieszkańcach tej dzielnicy- znając obecną architekturę Barcelony, aż trudno uwierzyć że tak kiedyś mieszkali tutaj ludzie...


Widoki z wzgórza są naprawdę niesamowite- jeśli macie obiektyw z dużym zbliżeniem możecie spędzić dłuższą chwilę na szczycie (tak jak my) szukając najważniejszych zabytków oraz punktów charakterystycznych miasta. Zabawę na spostrzegawczość wygrałam ja, po dopatrzeniu się niezwykłego dachu Casa Mila (w końcu to ten budynek mijam codziennie w drodze do pracy...).
Poniżej możecie zobaczyć najważniejsze obiekty, które udało nam się wypatrzeć z góry, ale może wy znajdziecie jeszcze coś, co przez nieuwagę przegapiliśmy? (Koniecznie podzielcie się w komentarzach).


Miejsca takie jak Turó de Rovira sprawiają, że życie choć przez chwile wydaje się być piękniejsze- mimo napływających ze wszystkich stron świata nieprzyjemnych wiadomości (pożary w Indonezji, zamachy we Francji, wszechobecny terroryzm...). 
Tym akcentem żegnam się z wami na dziś i do zobaczenia za tydzień!

Justa

Share this:

, , , , , ,

CONVERSATION

7 comentarios :

 1. Bardzo ciekawe miejsce, na pewno odwiedzę podczas następnego pobytu.

  ReplyDelete
 2. Piękne widoki, piękne zdjęcia :)
  Niestety na Turó de Rovira nie byliśmy, ale i tak mieliśmy przyjemność zachwycać się panoramą miasta z Parku Guell czy ze wzgórza Tibidabo. Do Barcelony na pewno wrócę, więc nie omieszkam następnym razem na wyżej przedstawiony punkt widokowy się wybrać :)
  - Mateusz

  ReplyDelete
  Replies
  1. Naprawdę warto wspiąć się na górę i zaobserwować Barcelonę z tego punktu widokowego!

   Delete
 3. Rzeczywiście jest prześwietny widok ;) pozdrawiam, zapraszam :)

  ReplyDelete
 4. Kochana Twoje posty są na wagę złota :) przejrzałam kilka blogów o Barcelonie i tylko Twój do mnie trafia :) już niebawem sprawdzę wszystko w praktyce :)

  ReplyDelete