Barcelona- kiedy najlepiej przyjechać?

Dla mnie Barcelona jest piękna o każdej porze dnia i nocy, i mimo że nie jest to miasto bez wad- to jednak mimo wszystko kocham to miasto. Wasze komentarze i polubienia mojej strony na facebook'u potwierdzają mnie w przekonaniu że nie jestem jedyna i w Barcelonie można się zakochać na zabój! Jednakże wiem, że nie wszystkim z was dane jest mieszkać tutaj przez cały rok i muszą się zadowolić krótkim wyjazdem w ciągu roku (niektórzy mają szczęście i mogą sobie pozwolić na parokrotne odwiedzenie Barcelony). Wtedy pytacie mnie, co zrobić, jaką ofertę wybrać, a może poczekać na lepszy termin, w którym będziecie mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji tego miasta.

Kiedy wyjechać do Barcelony

Z pozoru proste pytanie sprawia, że zaczynam się naprawdę głowić i męczyć,bo jak mogę wam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie- kiedy przyjechać do Barcelony vel. znalazłam fajną ofertę w styczniu jechać?
Dzisiaj opowiem wam o wadach i zaletach, każdego terminu i mam nadzieję, że pomoże wam to wybrać odpowiednią datę na wymarzone wakacje w Barcelonie, która zaspokoi w pełni wasze potrzeby. Tym ja nie będę musiała już nigdy brać ostatecznej odpowiedzialności, aby jednoznaczne odpowiedzieć: jechać czy nie jechać, bo dzięki temu postowi będziecie w stanie sami zanalizować wszystkie plusy i minusy.

Czy warto przyjechać do Barcelony...

...W OKRESIE LETNIM (lipiec, sierpień)?

Najbardziej oczywistym terminem na wakacje są oczywiście miesiące letnie tj. lipiec i sierpień, polskie szkoły mają wtedy ustawowe wakacje, dzieci odpoczywają od szkolnych obowiązków, a rodzice muszą zorganizować czas swoim pociechom- w takich momentach zaplanowanie wyjazdu do Barcelony wydaje się najbardziej logiczne. Jednakże nie wszystko złoto co się świeci, skoro wy macie wakacje to wolny czas ma też 100% polskich rodzin posiadających dzieci, większość europejskich krajów także odpuszcza najmłodszym i młodzieży na ten czas. Oznacza to, że w Barcelonie będzie tłumnie, restauracje będą przepełnione, a do atrakcji wystoimy się w naprawdę długiej kolejce.
W tym okresie jest też tutaj naprawdę gorąco, jeśli więc nie lubicie upałów to odpuściłabym sobie na waszym miejscu przyjazd w tym okresie.

Mimo, że dla nas Polaków są to dwa miesiące letnich wakacji, dla Hiszpanów typowo letnim miesiącem będzie sierpień, oznacza to, że niektóre restauracje (zwłaszcza te poza centrum) mogą zostać zamknięte na cały miesiąc, ta taktyka tyczy się także niektórych mniejszych sklepików, które zamykają swoje drzwi, aby właściciele mogli w pełni oddać się wypoczynkowi.
Oczywiście władze Barcelony zdają sobie sprawę, że w miesiącach tych przyjeżdża najwięcej turystów, również mieszkańcy mają czas wolny, dlatego też w tym okresie organizowane są dodatkowe letnie imprezy, koncerty na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że wasz wyjazd na pewno będzie niezapomniany.
Lato w mieście wiąże się ze spędzaniem dni na plaży (w tym okresie polecam wyjazd na Costa Brava), długimi kąpielami w morzu oraz zażywaniem kąpieli słonecznych. Letnia atmosfera w Barcelonie jest naprawdę niezwykła, miasto żyje, tańczy, śpiewa, spacerując uliczkami Barcelony można poczuć się wyjątkowo i odpocząć od rzeczywistości napawając się niezwykłą atmosferą miasta, w doświadczaniu Barcelony pomagają długie, ciepłe wieczory, dzięki którym dni stają się jeszcze dłuższe.

Wady:
- dużo turystów (jednak w sierpniu większość mieszkańców wyjeżdża z miasta),
-wysokie temperatury,
-w sierpniu niektóre restauracje i sklepy mogą być zamknięte.

Zalety:
-słoneczna pogoda (chyba, że nie lubicie upałów),
-dodatkowe imprezy organizowane przez miasto,
-długie i ciepłe wieczory,
-niezwykła letnia atmosfera.

...WE WCZESNEJ JESIENI (wrzesień, październik, listopad)?

Osobiście uważam, że wczesna jesień w Barcelonie jest najpiękniejszym okresem na przyjazd, w mieście turystów jest mniej, dzięki czemu zaoszczędzicie czas stając w kolejkach do barcelońskich atrakcji tj. Casa Batllo czy Sagrada Familia. Pogoda, którą można zastać na wybrzeżu, nie jest aż tak przygnębiająca jak to bywa w Polsce, we wrześniu jest naprawdę ciepło i często można jeszcze chodzić w ciuchach letnich (jednakże nie ma takich upałów jak w lecie), warto jednak mieć na uwadze to, że o ile pogoda będzie cieplejsza niż w Polsce, można natrafić także na zimniejsze lub deszczowe dni, które mogą pokrzyżować nam plany na wypoczynek. O ile w październiku i listopadzie raczej nie będziecie mieli możliwości na kąpiel w morzu to jest to perfekcyjny czas na zwiedzanie, w mieście nie ma upałów, które uniemożliwiają spacery po mieście, co prawda dni są trochę krótsze niż w lecie, jednakże barcelońskie jesienne wieczory są tak samo przyjemne i magiczne jak te letnie.

Wady:
- w październiku i listopadzie może się okazać za zimno na kąpiel morską,
- dni są trochę krótsze niż w lecie (zwłaszcza po zmianie czasu w październiku),
- niektóre atrakcje turystyczne są krócej czynne (zwłaszcza te mniej znane),
- pogoda może okazać się czasami kapryśna.

Zalety:
- perfekcyjna pogoda na zwiedzanie (nie jest zbyt gorąco),
- mniej turystów (mniejsze kolejki do barcelońskich atrakcji),
- tańsze loty biletów do Barcelony,
- noclegi w niektórych hotelach mogą być trochę tańsze.

...W OKRESIE ZIMOWYM (grudzień, styczeń, luty)?

Często zima wydaje się być najmniej atrakcyjnym okresem na wyjazdy do Barcelony, w końcu ferie zimowe to głównie: śnieg, wyjazdy na narty czy snowboard, ciepła czekolada w górskich schroniskach itd... Jednak moje miasto w tym okresie też ma swoje zalety, na początku grudnia ulica Barcelony wypełniają się świątecznymi światłami, które nadają magicznego charakteru miastu. Co prawda z pogodą w tym okresie może być naprawdę różnie, aktualnie jest słonecznie i ciepło, ale jeszcze parę dni temu mróz naprawdę szczypał w uszy! Dodatkowym utrudnieniem na zwiedzanie miasta mogą być coraz krótsze dni i długie wieczory, które często są dosyć chłodne.
Jednak w styczniu wszystkie miłośniczki zakupów powinny być zadowolone, właśnie wtedy zaczynają się rebajas czyli wielkie przeceny największych sieciówek tj. zara czy mango- jeśli zakupy to jest coś co oprócz zwiedzania jest celem waszej podróży to przemyślcie sobie czy nie warto byłyby wyskoczyć na parę dni właśnie w tym terminie. Dodatkowym atutem będą także niskie ceny biletów (w styczniu koszty biletu do Barcelony w dwie strony wynosiły około 70-50 euro).
Okres jesienno- zimowy to także czas, kiedy władze Barcelony decydują się na naprawę niektórych atrakcji, w tym roku np. zamknięta została kolejka liniowa na Montjuic, dlatego też przed wyjazdem warto sprawdzić czy dane atrakcje będą czynne w danym okresie.
Jednakże największym atutem przyjazdu w okresie zimowym jest poznanie codziennego życia mieszkańców Barcelony, w tym okresie w mieście mało jest turystów i można zobaczyć jak żyją barcelończycy...

Wady:
- krótkie dni i długie czasami chłodne wieczory,
- niektóre atrakcje są zamknięte lub krócej czynne,
- czasami pogoda może dać się we znaki i raczej nie obędziemy się bez zimowej kurtki.

Zalety:
- świąteczna atmosfera w grudniu,
- przeceny w sklepach w styczniu,
- tanie bilety samolotowe,
- okazja poznania codziennego życia mieszkańców,
- cudowna karnawałowa atmosfera w styczniu i w lutym.

...W OKRESIE WIOSENNYM (marzec, kwiecień, maj)?

Osobiście wiosna jest okresem, który wydaje mi się najmniej atrakcyjnym na przyjazd do Barcelony, co prawda dni są coraz cieplejsze, jednak powietrze nagrzewa się coraz wolniej i wcale nie jest tak ciepło jak mogłoby się wszystkim wydawać. Największe zaskoczenie może stanowić także pogoda, co prawda w maju można trafić na bardzo dobrą pogodę, ale może się też okazać, że przez cały tydzień będzie padać- wtedy wszystkie plany na zwiedzanie zostaną niechybnie pokrzyżowane. Często wiosna to także wiatr, który sprawi, że zimno będzie jeszcze bardziej odczuwalne i męczące. Jak wiadomo wiatr i zdradliwa pogoda mogą przyczynić się do chorowania, także jeśli jesteście wrażliwi na zmianę temperatury to chyba lepiej poczekać na wyjazd do lata.
Jednakże nie chciałabym tak całkiem odradzać wyjazdu w marcu czy kwietniu, bo może się okazać że znajdzie się teraz mnóstwo osób, które przyjechały w okresie wiosennym i były zadowolone- dobrą radą jest sprawdzenie pogody w internecie przed przyjazdem!

Wady:
- zmienna pogoda (czasem może być chłodno, jeśli jednak macie szczęście może i będziecie mieli okazję na zaznanie kąpieli w morzu),

Zalety:
- mniej turystów niż w lecie (o ile wyjazd nie wypada w Wielki Tydzień),
- pierwsze naprawdę ciepłe dni,
- tańsze bilety samolotowe niż w okresie letnim,
- mniejsze kolejki do atrakcji turystycznych.

...W OKRESIE WCZESNO- LETNIM (czerwiec)?

Czerwiec to już prawie lato i początek sezonu wyjazdowego, w tym okresie jeszcze nie wszyscy mają wolne więc miasto nie jest jeszcze przeludnione, mieszkańcy miasta czują już trochę wakacyjny luz. Jest też na tyle ciepło że bez problemu będziecie mogli w spokoju skorzystać z ciepłej pogody na plaży- co odważniejsi będą mogli pokusić się także o kąpiel w morzu. Jest to też idealny miesiąc na zwiedzanie, bo nie ma jeszcze aż tak wielkich upałów, a jednocześnie jest przyjemnie ciepło, dni są coraz dłuższe co oznacza więcej czasu na zwiedzanie. Początek lata to też wiele atrakcji, najkrótsza noc w roku czyli noc świętego Jana- to w Katalonii okazja do świętowania na plaży, jednak warto pamiętać o zabraniu cieplejszych ciuchów,bo noce potrafią być jeszcze chłodne.

 Wady:
- chłodne noce,
- woda w morzu może być jeszcze zbyt zimna na kąpiel.

Zalety:
- troszkę mniej turystów niż w sezonie,
- wiele atrakcji,
- atrakcje turystyczne są otwarte tak jak w sezonie,
- dni są coraz dłuższe.


Gdybym miała wybrać tylko jeden miesiąc na zobaczenie Barcelony bez wątpienia byłby to wrzesień, ewentualnie październik. Głównie ze względu na pogodę i cudowne słońce, które naładuje wam baterie na długi czas po powrocie do Polski oraz codziennych obowiązków. Dodatkowym atutem jest także mniejsza ilość turystów oraz pogoda, która umożliwia dogłębne zwiedzanie miasta! Przed przyjazdem do Barcelony i zaplanowaniu zwiedzania radzę wam jednak sprawdzić godziny otwarcia atrakcji turystycznych (zwłaszcza tych mniej znanych, bo może okazać się, że miejsca te są czynne krócej poza sezonem).

Kiedy jest wasz ulubiony czas na wyjazd do Barcelony?
Pozdrawiam,
Justa

Share this:

, , , , ,

CONVERSATION

16 comentarios :

 1. My Barcelonę odwiedziliśmy na początku listopada i muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę!
  Za bilety na El Prat z Gdańska zapłaciliśmy 250 zł w dwie strony. Koszty przelotu od października diametralnie lecą w dół! Turyści byli, ale niewątpliwie nie w takiej liczbie jak w sezonie. Trafiliśmy na dobrą pogodę, towarzyszyło nam słoneczko i ponad 20'C w cieniu :)
  - Mateusz

  ReplyDelete
 2. Niestety jeszcze nie byłam w Hiszpani. Szykuje mi się za to wyjazd na Erasmusa i chłonę Twojego bloga jak gąbka :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jak milo!! Gdzie dokladnie jedziesz?

   Delete
  2. Niestety nie do Barcelony, jeszcze dokładnie nie wiem ale najbardziej chciałabym celować w Madryd albo Seville.

   Delete
 3. Dziękuję za posta ;) Będzie z pewnością brany pod uwagę przy planowaniu wyjazdu.
  Zdziwiło mnie to, że polecasz wrzesień/październik, a nie piękną (moją ukochaną) wiosnę ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  ReplyDelete
 4. Idealne miesiące to czerwieć, wrzesień i październik!

  ReplyDelete
 5. Ja uwielbiam lato w Barcelonie, byłam 2 razy w lipcu i było cudownie. Mimo upału i kolejek :)

  ReplyDelete
 6. w tym roku np. zamknięta została kolejka liniowa na Montjuic,

  możesz napisać coś więcej na ten temat? bo nigdzie nie znalazłem tej informacji a w barcelonie bedę w styczniu

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 8. Planuje podróż do Barcelony w połowie marca i chciałam zobaczyć miasto ale rownież odpocząć przy płazy. Znalazłam hotel w Castelldefels ale nie mogę się zorientować jak to z tymi biletami i strefami. Czy możesz mi coś napisać jak najtaniej się z tamtąd przemieszczać czy lepiej coś poszukać w centum na 3 dni a potem bliżej płazy na pozostałe 3 dni. Jedzie nas 3 osoby

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej! Castelldefels jest bardzo blisko Barcelony, znajduje sie w drugiej strefie

   Tutaj mapa

   http://1.bp.blogspot.com/-bFykD87Z86g/U_JudWBHkqI/AAAAAAAAmLs/VKxSwIJMIsg/s1600/barcelona.png

   Jesli chodzi o bilety to musialabys kupic bilet w strefie 2, aby dojechac z Castelldefels do Barcelony, a potem T10, aby poruszac sie po Barcelonie. Sprawa mieszkania w centrum i na obrzezach to juz temat indywidualny- najlepiej jak sobie obliczysz ceny i zobaczysz co sie najbardziej oplaca.

   Pozdrawiam!

   Delete
  2. Witam
   Odnośnie Castelldefels mam wielką prośbę o wytłumaczenie, jak powyższą mapę stref rozumieć w porównaniu z tym tutaj, gdzie Castelldefels mieści się w pierwszej strefie: https://www.tmb.cat/en/barcelona/fares-metro/zone-map
   Pozdrawiam

   Delete
  3. Hej! Rzeczywiście jest pewna nieścisłość w obu mapkach- chociaż obie są wzięte ze strony komunikacji Barcelony...
   Strefy TMB dotyczą pociągów, natomiast strefy ATM (umieszczone przez ciebie metra, autobiusów i kolei podmiejskiej)- w tym przypadku w zależności od tego jaki jest weźmiecie transport w Castelldefels mozecie zapłacić jak za strefę 2 lub 1.

   Bardziej opłaca się skorzystać z kolei podmiejskiej.

   Pozdrawiam!

   Delete
  4. Bardzo dziękuję za odpowiedź i za super blog ;) Jest naprawdę bardzo pomocny dla wszystkich, którzy wybierają się do Barcelony i nie tylko tam. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwcu spędzę swój urlop w Barcelonie :)
   Pozdrawiam

   Delete