Hiszpańskie filmy, które musisz znać TOP15

Zima to czas, w którym dni stają się coraz krótsze, a długie wieczory i chłód na ulicy nie nastrajają pozytywnie na długie spacery. Jednak nie ma co narzekać, bo nawet bez wychodzenia z domu można dobrze spędzić czas i wirtualnie przenieść się do Hiszpanii. Potrzebujecie tylko: ciepłego koca, telewizora lup laptopa, hiszpańską przekąskę oraz jednego z moich ulubionych hiszpańskich filmów! Zapraszam!


Na szare i smutne wieczory nie ma nic lepszego niż hiszpańska komedia, która ociepli nas nie tylko poprzez wspaniałe krajobrazy znajdujące się na ekranie, ale także pobudzając nasze mięśnie brzucha, które w okresie zimowym schowane głęboko pod swetrami mogą być używane rzadziej niż w lecie.

1. Que se mueran los feos 2010, Nacho G.Velilla (tłum. Niech umrą brzydcy!)

O czym? Już samo tłumaczenie tytułu może wydać się niektórym zbyt brutalne i dosłowne, no cóż później wcale nie jest lepiej... 
Główny bohater filmu Eliseo jest życiowym nieudacznikiem, wytykany palcami za brzydotę, wciąż myśli, że najgorsze ciągle przed nim- chyba nie muszę dodawać, że o miłości oczywiście nie ma mowy. Śmierć matki mężczyzny sprawia, że powraca on do miasteczka, w którym dorastał i po wielu latach spotyka niepewną siebie Nati- rozwódkę, która twierdzi że wszystko co najgorsze na pewno się jej już przytrafiło. Potem jest już coraz ciekawiej, w komedii nie brakuje przerysowanych postaci, zabawnych scenek oraz codziennego życia małego miasteczka położonego w prowincji Huesca- oglądanie filmu dodatkowo umila wesoła muzyka! 
Dla kogo? Nie chcę zdradzać wam za dużo fabuły filmu, bo ten film trzeba zobaczyć obowiązkowo! Jednak jeśli nie lubicie komedii romantycznych- nie martwcie się, to nie jest jeden z tych filmów, gdzie wszyscy są piękni, młodzi i bogaci, a jedynym zmartwieniem jest zakup butów pasujących do sukienki. Jeśli jednak lubicie takie filmy, to nie martwcie się także, bo romantyzmu w tym filmie nie brakuje! Jeśli nie wiecie czy waszemu mężczyźnie spodoba się ten film, to zdradzę wam tylko, że mój mąż oglądnął ten film z przyjemnością!

http://www.imdb.com/title/tt1475400/
2. Ocho apellidos vascos 2014, Olivio Martinez- Lazaro (tłum. Osiem baskijskich nazwisk)

O czym? Jeśli wydawało wam się, że Katalończycy są dziwni, niedbali i mają zapędy nacjonalistyczne, to znaczy że nie znacie Basków... Właśnie różnice kulturowe między poszczególnymi regionami Hiszpanii stały się inspiracją do nakręcenia tego filmu- bo czy może być coś śmieszniejszego niż spotkanie wymuskanego Rafeala z Sewilli z zaniedbaną Amaią z Kraju Basków? Oczywiście! Jeśli to spotkanie zakiełkuje szaloną i niemożliwą do spełnienia miłością! 
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć coś więcej o różnicach między poszczególnymi regionami w Hiszpanii oraz oczywiście dla tych, którzy uwielbiają komedie romantyczne. Dla tych, którzy nie lubią tego typu filmu dodam, że mi się ten film podobał- mimo że nie jestem fanką tego typu filmów.

http://www.imdb.com/title/tt2955316/

3. El dia de la bestia 1995, Alex de la Iglesia (tłum. Dzień bestii)

O czym? Jeśli lubicie czarne komedie z pogranicza horroru to ten film jest dla was, bo to właśnie w tym filmie surrealizm przeplata się z rzeczywistością, a wszystko to przyprawione niesamowitą dawką humoru. Bo czy może być coś zabawniejszego niż ksiądz, który zaczyna grzeszyć, aby wstąpić w progi królestwa diabelskiego i uratować świat. Pomaga mu w tym jego zabawna kompania Jose Maria- czyli sprzedawca ze sklepu z ciężką muzyką metalową oraz Cavan- prezenter popularnego programu telewizyjnego, w którym nadprzyrodzone rzeczy są na porządku dziennym. Swoją walkę ze złem ksiądz zaczyna samemu, jednak wraz z upływem czasu dołącza do niego sprzedawca i prezenter- oczywiście nie przebiega to prosto i łatwo, a czasem użycie siły jest niezbędne.  Czy dobro i tym razem wygra nad złem? Tego możecie się przekonać jedynie oglądając film!
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy są zmęczeni romantyzmem i wszechobecnym szczęściem panujących zazwyczaj w komediach!

http://www.imdb.com/title/tt0112922/
4. Vivir es facil con los ojos cerrados 2013, David Trueba (tłum. Życie jest łatwe z zamkniętymi oczami)

O czym? Życie w Hiszpanii w cudownych latach 60-tych, nauczyciel angielskiego wyrusza do Almerii, aby spotkać swojego wielkiego idola Jonh'a Lennon'a. Po drodze zabiera ze sobą młodą dziewczynę oraz 16-letniego chłopaka, którzy chcą uciec przed rzeczywistością, która ich otacza w Madrycie. Sama podróż oraz pobyt w hotelu to coś więcej niż przemieszczenie się w nowe miejsce- to tułaczka, w której trójka podróżników będzie musiała poznać samego siebie.
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy chcą uwierzyć, że zawsze jest wyjście z nawet z naprawdę beznadziejnej sytuacji- film ten, nie jest typową komedią, przy której zwijamy się ze śmiechu, a raczej filmem, który napełnia optymizmem i sprawia, że życie wydaje się być piękniejsze.

http://www.imdb.com/title/tt2896036/
5. La comunidad 2000, Alex de la Iglesia (tłum. Wspólnota)

O czym? Życie we wspólnocie madryckiej kamienicy nie jest łatwe, tym bardziej kiedy w grę wchodzą duże pieniądze, które odkryte zostały przez Julię- kobietę w średnim wieku pracującą w agencji nieruchomości. Czarna komedia z najlepszymi hiszpańskimi aktorami, która pokazuje co w stanie są zrobić ludzie, jeśli w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze! A są w stanie zrobić naprawdę dużo! W filmie ukazane zostały chyba wszystkie negatywne cechy człowieczeństwa- tylko czy naprawdę filmowa fikcja tak daleka jest od rzeczywistości?
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają czarny humor i nie straszne są im wszelkiego rodzaje upadki- dodatkowym plusem dla tych, którzy cenią estetykę może być cudowna klatka schodowa z windą, w której toczy się akcja.

http://www.imdb.com/title/tt0255067/

Czym byłoby hiszpańskie kino, bez dramatów, które towarzyszą nam w codziennym życiu- ciężkie wybory, w których wybrać trzeba mniejsze zło- jednak hiszpańskie dramaty to nie tylko filmy P.Almodovara, którego oczywiście także nie może zabraknąć w moim zestawieniu.

6. Mar adentro 2004, Alejando Amenabar (tłum. W otchłani morza)

O czym? Wybory dnia codziennego potrafią być trudne, co jednak jeśli musimy zdecydować o życiu i śmierci- co jeśli chodzi o eutanazję? Ramon grany przez niesamowitego Javier'a Bardem'a od 30 lat przykuty jest do łóżka i zdany na łaskę swojej rodziny i przyjaciół...Od czasu wypadku, który uczynił go niepełnosprawnym coraz częściej zaczyna marzyć tylko o jednym- o godnej śmierci. W ostatniej podróży towarzyszą mu dwie kobiety: sąsiadka Rosa i pani adwokat Julia, która popiera jego decyzję- czy bohater zmieni zdanie i zaakceptuje swoje położenie, czy może raczej to jego bliscy będą musieli pogodzić się z jego decyzją?
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy lubią dobre, mocne kino- jednak muszę was ostrzec jest to jeden z tych filmów, których lepiej nie oglądać bez tony chusteczek higienicznych. Jednak nie warto uciekać od tego typu filmów- życie jest czasem gorzkie i takim też warto je poznać...

http://www.imdb.com/title/tt0369702/

7. Todo sobre mi madre 1999, Pedro Almodovar (tłum. Wszystko o mojej matce)

O czym? Chyba jeden z najbardziej zapadających w pamięć i wzruszających filmów P. Almodovar'a. Manuela- samotna matka, po tragicznej śmierci swojego jedynego syna wyrusza w podróż z Madrytu do Barcelony w poszukiwaniu ojca zmarłego nastolatka. Świat, który przedstawia nam reżyser to zupełnie inne oblicze otaczającej nas rzeczywistości: to królestwo homoseksualistów i transwestytów, gdzie choroby zakaźne są na porządku dziennym. Ten inny świat, mimo że mroczny pociąga i sprawia, że filmy Almodovar'a są wyjątkowe!
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy lubią dobre, mocne kino- nie na darmo właśnie ten film dostał w 1999 roku Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego!

http://www.imdb.com/title/tt0185125/
8. Azul oscuro casi negro 2006, Daniel Sanchez Arevalo (tłum. Ciemny niebieski prawie czarny)

O czym? Tytuł filmu nawiązuje do garnituru, którego kupno jest marzeniem głównego bohatera, a także jest to niepewny kolor przyszłości, który tak jak pryzmat zmienia kolor w zależności od patrzenia. Jorge- główny bohater podejmuje pracę swojego ojca, który po udarze mózgu nie jest zdolny do jej wykonywania. Po paru latach opieki nad ojcem, nauki i pracy staje się zmęczony życiem i marzy o zmianie nieuchronnego celu, do którego nieustannie zmierza. Poznanie dziewczyny swojego brata- Pauli sprawia, że puszczają mu wszelkie hamulce i spełniając swoje pragnienia, przestaje czuć się odpowiedzialnym za wszystko  i zaniedbuje wszystko w okół. 
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy myślą że w Hiszpanii żyje się łatwiej niż w Polsce, a obecność słońca rozwiązuje wszystkie problemy.

http://www.imdb.com/title/tt0452971/

9. Abre los ojos 1997, Alejandro Amenabar (tłum. Otwórz oczy)

O czym? Cesar jest przystojnym i odnoszącym sukcesy mężczyzną, którego jedną z pasji jest podrywanie kobiet- bez konieczności wdawania się w długą relacje. Pewnej nocy wychodząc z nocnego klubu ulega wypadkowi, przez który jego twarz zostanie na zawsze zdeformowana. Ten film to fikcja, która miesza się z rzeczywistością, a widz traci rachubę co jest prawdą, a co tylko wyobrażeniem-naprawdę niesamowity film, który warto obejrzeć!
Dla kogo? Jeśli znacie Hollywoodzką wersję tego filmu z Tom'em Cruis'em (Vanilla Sky, 2001) w roli głównej to powinniście obejrzeć pierwowzór tego filmu w europejskiej wersji. Co ciekawe w dwóch filmach w jednej z głównych ról zobaczyć można niesamowitą Penelopę Cruz.

http://www.imdb.com/title/tt0125659/

10. Un monstruo viene a verme 2016, Juan Antonio Bayona (pl. Siedem minut po północy)

O czym? Niezwykły dramat fantastyczny, w której głównym bohaterem jest 12-letni chłopiec Conor, który mimo młodego wieku przechodzi w życiu bardzo ciężkie chwile. Chłopiec jest nękany w szkole, dodatkowo w domu ciężka choroba matki nie pozwala mu na odnalezienie zapomnienia. Jedyną ucieczką okazuje się niezwykły świat wyobraźni...
Dla kogo? Film ten okazał się filmowym fenomenem, w pierwszych tygodniach bilety na film były nieprzerwanie wykupione, a wszyscy z salowych kin wychodzili ze łzami w oczach. Ja jednak muszę się przyznać, że jeszcze tego filmu nie widziałam- jednak nie mogę pominąć go w tym zestawieniu, bo słyszałam, że nie dość, że jest to jeden z tych filmów, które trzeba zobaczyć to jeszcze wchodzi do polskich kin pod dziwnie przetłumaczonym tytułem.

http://www.imdb.com/title/tt3416532/

Hiszpańskie kino, to także horrory, thrillery czy filmy fantasy, które zostały zrobione z  wcale z nie mniejszym rozmachem niż Hollywodzkie superprodukcję- mam swoich parę ulubionych filmów, które uczynią zimowe wieczory przyjemniejszymi.

11. La isla minima 2014, Alberto Rodriguez (pl.bagna)

O czym? W małym miasteczku zabita zostaje młoda dziewczyna, do akcji wkraczają dwaj detektywi, którzy jak najszybciej muszą odkryć zabójce. Rozwiązanie zagadki nie jest łatwe, nie tylko ze względu na zupełnie inne charaktery policjantów, ale także na niedopowiedzenia małej społeczności miasteczka, która wydaje się wiedzieć więcej niż się wydaje...
Dla kogo? Ten nakręcony w Andaluzji film przez cały czas trzyma w napięciu, więc jeśli lubicie dobre kryminały to na pewno się nie zawiedziecie. Niezwykłe krajobrazy sprawiają, że czasem trudno uwierzyć, że film nakręcony został w Hiszpanii- jak dla mnie dodatkowym plusem jest klimat lat 80-tych, który ukazany został w dobrej XXI- wiecznej jakości...

http://www.imdb.com/title/tt3253930/

12. 
Enterrado 2010, Rodrigo Cortes (ang. burried)

O czym? Po porwaniu Paul Conroy, który jest grany przez znakomitego Ryan'a Reynolds'a budzi się będąc zakopanym w drewnianej skrzyni- jedyne co może pomóc bohaterowi to zapałki oraz telefon. Niestety kończąca się bateria i brak zasięgu uniemożliwiają mu skontaktowanie się z kimkolwiek i uzyskanie pomocy. O tym, czy bohater wyjdzie cało z tej nietypowej sytuacji, możecie się przekonać oglądając film!
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy mają mocne nerwy- oglądanie przez 93 min mężczyzny zakopanego pod ziemią może być chwilami klaustrofobiczne. Jednak jak dla mnie zaskakujące jest to, że mimo gry jednego aktora film nie był ani trochę nudny!

http://www.imdb.com/title/tt1462758/

13. Mientras duermes 2011, Jaume Balaguero (tłum. Kiedy śpisz)


O czym? Zastanawiało was kiedyś co się dzieje, kiedy mocno śpicie? Czy poprzestawiane przedmioty są tylko wynikiem naszego roztrzepania czy może ktoś celowo je przestawia, a może dzieje się coś innego o czym lepiej jest nie wiedzieć? Cesar pracuje w jednym z budynków z apartamentami pilnując czy do kamienicy nie wchodzi nikt nie proszony oraz z uśmiechem witając mieszkańców. Jednak mało kto wie, że ten z pozoru sympatyczny portier skrywa mroczny sekret- uwielbia sprawiać innym ból... Na jego celowniku pojawia się nowa, piękna sąsiadka, która według portiera jest zbyt wesoła- ten stan rzeczy nie może potrwać za długo, Cesar już się o to postara!
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy lubią trzymające w napięciu thrillery.

http://www.imdb.com/title/tt1437358/

14. La noche de girasoles 2006, Jorge Sanchez- Cabezudo (tłum. noc słoneczników)

O czym? Do jaskini obok małej miejscowości przyjeżdżają speolodzy, których zadaniem jest zbadanie tego niezwykłego miejsca. Jednak podczas gdy główny bohater Esteban zajmuje się eksploracją, jego dziewczyna która czeka w tym czasie w samochodzie zostaje brutalnie zaatakowana. Esteban postanawia znaleźć sprawcę i zemścić się na nim jak tylko nadarzy się okazja, zatrzymuje się w pobliskiej miejscowości, a każda chwila dłużej w miasteczku sprawia, że odkryte zostają brudne sekrety mieszkańców.
Film jest naprawdę niesamowity, znajdziemy tutaj wszystko od skorumpowanych i oszukujących policjantów do opuszczonego miasteczka, w którym mieszka tylko dwóch staruszków, którzy na dodatek serdecznie się nienawidzą- to wszystko może tylko sprawić, że z każdą chwilą będzie coraz bardziej niebezpiecznie.
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy mają ochotę spędzić wieczór oglądając dobry kryminał, którego rozwój akcji zaskoczy każdego.

http://www.imdb.com/title/tt0456111/

15. Los cronocrimenes 2007, Nacho Vigalondo 


O czym? Główny bohater dzięki lornetce odkrywa piękną i młodą dziewczynę, aby przypatrzeć się jej bliżej postawia udać się do lasu poszukując piękności. Nagle atakuje go uzbrojony mężczyzna z zabandażowaną twarzą, jednak bohaterowi udaje się uciec wgłąb lasu, gdzie znajduje się przedziwne laboratorium, a w nim maszyna czasu...
Mam nadzieję, że zachęcę was do oglądania tego filmu jeśli powiem wam, że to dopiero początek przygód głównego bohatera i serii niesamowitych zdarzeń, które prowadzą do mrożącego żyły zakończenia.
Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią niebanalne filmy, na których trzeba być skoncentrowanym tak, aby nie stracić ogólnego sensu filmu.

http://www.imdb.com/title/tt0480669/

To pewnie nie wszystkie hiszpańskie filmy godne polecenia, ale zdecydowanie jedne z tych, które na dłuższy czas zapadły mi w pamięć. Widzieliście? A może znacie jakiś film, który nie jest na liście? Będzie mi także miło jeśli podzielicie się ze mną najlepszymi polskimi filmami- chciałabym rozszerzyć wiedzę mojego męża o polskiej kinematografii! Także czekam na wasze komentarze!

Pozdrawiam,

Justa

Share this:

, , , , , , , , , , , ,

CONVERSATION

8 comentarios :

 1. Oglądałem "Enterrado", mocno polecam wszystkim o mocnych nerwach :)

  ReplyDelete
 2. Ja mialam kiedys manię ogladania seriali hiszpanskojezycznych :D :D filmy jakies na pewno obejrze :) pozdrawiam i zapraszam :)

  ReplyDelete
 3. "jest mężczyznom"??? naprawdę?! kim czym? mężczyzną, to jest poprawne słowo w liczbie pojedynczej. jak można takie błędy robić?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Właśnie dlatego piszę bloga, aby nie zapomnieć poprawnej pisowni i gramatyki. A błędy zdarzają się nawet najlepszym- może kiedyś będę miała edytora i małe chochliki nie będą się wkradać do tekstu!

   Delete
 4. Ja osobiście bardzo polecam hiszpański film "4. piętro". Myślę, że jest świetny i daje do myślenia

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie znam tego filmu! Muszę koniecznie zobaczyć!

   Delete
 5. La cara oculta , Contratiempo, El Cuerpo, El Pacto , Secuestro , i wiele innych

  ReplyDelete
 6. Now there is a specific such hyip on Hollywood movies. However, many overlook the fact that good films are made not only there. Spanish films are one such evidence.

  ReplyDelete