Alioli czyli najlepszy dodatek do obiadu
Jeśli byliście w Hiszpanii i nie spróbowaliście czosnkowego sosu alioli to wasza wizyta w tym kraju się nie liczy i koniecznie musicie przyjechać jeszcze raz. Jednak wiem, że większość z was na pewno spróbowała tego kremowego przysmaku i szybko pokochała ten ostry smak. Dobrą wiadomością jest to, że przepis na ten sos jest tak prosty, że z łatwością będziecie mogli przygotować go w domu i to w niecałe 10 minut!
Przez niedoświadczonych smakoszy sos może być porównywany do dobrze znanego majonezu ze względu na podobny smak oraz konsystencję. Nic w tym dziwnego, bo majonez jest wariacją kulinarną alioli powstałą na wyspie Minorka w mieście Mahón (skąd zresztą pochodzi jego nazwa mahonesa).
Krótka historia sosu alioli
Ten kremowy sos pochodzi z Egiptu, gdzie emulsję przygotowywano z czosnku i oliwy jako swojego rodzaju nagrodę, dla wszystkich tych, którzy zasłużyli na specjalne względy, głównie byli to: żołnierze, zapaśnicy i atleci. W późniejszym okresie starożytni rzymianie upowszechnili ten przepis we Włoszech i na Sycylii, gdzie spotkał się dobrym przyjęciem i do dzisiejszego dnia przepis nie uległ zmianie.
Sama nazwa tego sosu to połączenie dwóch słów ali- czosnek i oli- oliwa i własnie taki powinien być skład alioli, gdzie po długim utarciu tych składników powinno otrzymać się jednolitą masę. Jednak otrzymanie sosu w ten sposób jest niezwykle pracochłonne, dlatego mało kto wytwarza sos w ten sposób, a sposobem na łatwiejsze otrzymanie masy stało się dodanie jajka lub samego żółtka.
Niektóre restauracje postanowiły ułatwić sobie jeszcze bardziej życie i sosem alioli nazywają majonez zmieszany ze świeżym czosnkiem, lub co gorsza z czosnkiem z torebki- jednak nawet nie ma co porównywać smaku prawdziwego alioli do tych wariacji...
Przepis
Składniki:
- 220 ml oliwy
- średniej wielkości ząbek czosnku
- sok z ćwiartki cytryny
- szczypta soli
- jajko
Dzięki użyciu blendera przygotowanie sosu stało się bajecznie proste- wszystkie składniki wystarczy wrzucić do wysokiego naczynia i wymieszać do momentu uzyskania jednolitej masy. Aby masa była jeszcze bardziej kremowa można najpierw ubić wszystkie składniki, a potem stopniowo dodać oliwy i soku z cytryny- my jednak posłużyliśmy się przepisem dla leniwych i sos wyszedł lepiej niż w niejednej restauracji! Cały proces zajął nam nie więcej niż 6 minut, a sos który otrzymaliśmy z powodzeniem starczyłby na stół dla wieloosobowej rodziny.
Dlaczego wszyscy szaleją na punkcie tego sosu?
Mój pierwszy sos alioli zjadłam podczas jednej z moich wizyt w Barcelonie przy akompaniamencie frytek-od tego czasu ostry smak sosu towarzyszył nam zawsze podczas wieczornych wypadów na tapas. Okazało się, że frytki smakują o wiele lepiej właśnie z sosem, a co więcej sos potęguje smak każdej potrawy sprawiając, że jest ona o wiele lepsza. Jednakże sos spożywany jest głównie z owocami morza tj. kałamarnice, krewetki czy dorsz; a także z typowymi hiszpańskimi potrawami jak paella czy fideua.
Pewnie uniwersalność tego sosu sprawia, że zaskarbił on sobie tak wielu fanów- a nawet osób, które obsesyjnie myślą o zjedzeniu tego specjału z czym tylko się da.
Mam nadzieję, że skorzystacie z mojego przepisu i dacie mi znać jak wam wyszło!
Smacznego!
Pozdrawiam,
Justa
Jadłabym!! :)
ReplyDeleteMoja córka go uwielbia, zrobię :) dzięki!
ReplyDeleteJadłam! Przepyszny.
ReplyDeleteEch zgłodniałam i chyba wiem co zjem na obiad dziś:D
ReplyDeleteAioli jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie zjadłam w Hiszpanii, jak i jedną z tych, które zjadłam najwięcej razy :D Mam wrażenie, że Hiszpanie używają aioli jak Polacy keczupu- i do przystawki, i do mięsa z grilla, i do czego tylko jeszcze zapragną ;)
ReplyDeleteMiałbym prośbę do Pani. Czy mogłabyś zrobic jakiś post o dzielnicach Barcelony? Bo chciałabym poznać uroki każdej z nich. �� Byłabym bardzo wdzięczna.
ReplyDeleteTak planuje, kiedy tylko czas mi pozwoli! A wiem, że na taki typu post będę potrzebować dużo czasu! Pozdrawiam!
Delete