Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć niedaleko Barcelony TOP 5Wyjazd do Barcelony wcale nie musi się kończyć na zwiedzaniu tylko miasta- jeśli macie trochę więcej czasu lub jesteście w Barcelonie już któryś raz to naprawdę warto wybrać się na wycieczkę trochę dalej i zobaczyć mniej znane rejony. Dzisiaj zdradzę wam pięć moich ulubionych miejsc, które po prostu koniecznie trzeba zobaczyć jeśli będziecie w Katalonii! Zapraszam na posta!1. Girona


Miasto Girona (a właściwie lotnisko) na pewno jest bardzo dobrze znane wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska- bo to tutaj właśnie przylatują samoloty do Barcelony. Jednak naprawdę warto czasem zboczyć z trasy i zamiast do centrum Barcelony wybrać się właśnie do Girony…
Ja w samym mieście byłam parę razy i absolutnie nie żałuje ani jednej chwili spędzonej w tym miejscu, bo za każdym razem dane mi było odkryć coś nowego i zebrać nowe doświadczenia.


Krótka historia

Historia Girony sięga 77 wieku p.n.e kiedy rzymski wódz Pompejusz założył w tym miejscu osadę- w późniejszych latach na terenie Girony mieszkali między innymi Chrześcijanie (III wiek n.e.), Wizygoci oraz arabowie, którzy jednak nie zagrzali tutaj zbyt długo miejsca zostając pokonanymi przez wojska Karola Wielkiego, który podłączył tereny dzisiejszego miasta do Imperium Karolińskiego. W IX wieku osada stała się częścią Monarchii Hiszpańskiej, a w późniejszym okresie osiedlili się w nim Żydzi, którzy stanowili dużą część lokalnej społeczności. W związku ze swoim kluczowym położeniem miasto znacznie ucierpiało w XVII i XVIII wieku, kiedy rozgrywały się wojny o sukcesję. Kolejny rozwój miasta przypada na XIX wiek, kiedy miasto stało się stolicą regionu o tej samej nazwie. Bogatą historię Girony widać na każdym kroku- swoje odbicie ma głównie w niezwykłej architekturze, która przez wiele lat była niemym świadkiem historii.

Dlaczego warto pojechać do Girony

Girona to naprawdę niezwykłe miejsce, które wyróżnia się zupełnie innym krajobrazem niż znajdujące się w okolicy Morza Śródziemnego miejscowości- głównie za sprawą płynącej przez sam środek miasta rzeki Onyar i malowniczych kolorowych domów, które znajdują się na jej brzegu. Dodatkowo miasto Girona to niezwykłe połączenie chrześcijańskich budowli sakralnych, które stoją zaraz obok których stoją zupełnie inne stylistycznie łaźni arabskich oraz budynków znajdujących się w dzielnicy żydowskiej. Stare miasto zaskakuje na każdym kroku i naprawdę ciężko jest odmówić mu uroku- do miejsc obowiązkowych, które koniecznie trzeba zobaczyć niewątpliwie należy punkt widokowy (mirador), z którego widać całe miasto- znajduje się on na dawnych murach obronnych. Spacerując starym obmurowaniem można się poczuć niczym na murze chińskim- oczywiście w znacznie mniejszej skali. Ale Girona to nie tylko stare miasto, to tutaj znajduje się także jeden z mostów, który zaprojektował sam Gustav Eiffel (tak, to ten od najsłynniejszej wieży w Paryżu). W mieście znaleźć można także wiele ciekawych restauracji i kawiarni, które umilą pobyt każdemu i pomogą chwilę odpocząć od szaleńczego zwiedzania.

Pogoda w Gironie jest całkiem podobna do tej Barcelońskiej, jednak brakuje morskiej bryzy dlatego chwilami upał wydaje się być nie do zniesienia- dlatego najlepiej zwiedzać to miasto w okresie wiosenno-jesiennym.


Jak dojechać do Girony?

Do Girony dojechać można w niecałą godzinę ze stacji Sants pociągami AVE lub autobusem ALSA ze stacji Nord- więcej informacji o godzinach odjazdów oraz obowiązujących cenach znajdziecie na stronie omio.pl.

Ciekawostki…

Co roku w maju odbywa się festiwal kwiatowy, kiedy miasto zmienia się nie do poznania- najważniejsze place oraz ulicę na parę dni stają się sceną dla wymyślnych kwiatowych instalacji. Co ciekawe historia tego festiwalu sięga 1954, kiedy Maria Cobarsi wraz z oddziałem żeńskiej sekcji Falange zorganizowała pierwszą wystawę kwiatów (nazwano go wtedy konkursem florystycznym). Od tego czasu pokazy kwiatowe stawały się coraz bardziej spektakularne, a od lat 80-tych XX wieku w okresie wystaw zdecydowano się otworzyć wiele antycznych tarasów, które na co dzień nie były dostępne dla mieszkańców. Od lat 90-tych XX wieku w przedsięwzięciu bierze udział prawie całe miasto- co roku w maju do miasta przyjeżdżają turyści z całej Hiszpanii i Europy, aby móc na własne oczy podziwiać niezwykłe kompozycje roślinne.
Ja na temps de flors byłam parokrotnie i zdecydowanie jest to czas, kiedy miasto jest najbardziej urokliwe- jeśli jednak macie możliwość wybrania się tam poza weekendem to na pewno będziecie mogli przyjrzeć się lepiej instalacjom nie martwiąc się tłumem ludzi wokół.
2. Costa Brava- PalsKorzystając z dobrej pogody i ostatnich dni tylko we dwoje postanowiliśmy zorganizować sobie małą jednodniową wycieczkę- od dawna miałam ochotę wybrać się na cudowne plaże na Costa Brava, jednak zawsze przytrafiało się coś co uniemożliwiało nam wycieczkę. Tym razem padło na miasto Pals, które oprócz niezwykłej plaży zachęciło nas cudownym centrum historycznym- i jak się okazało była to jedna z lepszych decyzji w ostatnim czasie.

Krótka historia

Mimo że nie ma dowodów jakoby miasteczko to istniało w czasach rzymskich to sama nazwa pochodzi od łacińskiego Palus- co oznaczało bagniste miejsce. Pierwsze wzmianki w oficjalnych dokumentach dotyczących zamku pochodzą z IX wieku, kiedy francuski król dokonał pierwszej darowizny na budowę obiektu. Zamek został poważnie uszkodzony w XIV i XV wieku, kiedy został prawie doszczętnie zniszczony w wyniku wojny domowej i buntu chłopów. Kamienie, które zostały z budynku zostały wykorzystane do budowy kościoła Sant Pere oraz miasteczka. Z dawnego zamku została tylko okrągła wieża znajdująca się w samym centrum miasteczka, która nazywana jest Torre de las horas.

Dlaczego warto pojechać do Pals

Jeśli przyjeżdżacie do Barcelony w okresie letnim to naprawdę warto zagospodarować sobie trochę więcej czasu i spędzić dzień na jednej z cudownych plaż na Costa Brava- nawet jeśli niekoniecznie lubicie spędzać czas w ten sposób to gwarantuje wam, że nie będziecie zawiedzeni! Cudownie niebieska woda, miękki piasek i słońce, które tak bardzo różnią się od miejskiej plaży w Barcelonie- czy można chcieć czegoś więcej? Dla tych, którzy zawsze chcą czegoś więcej miejscowość Pals będzie na pewno doskonałym rozwiązaniem- oddalona zaledwie o 5 kilometrów od wybrzeża miejscowość staje się doskonałą bazą wypadową do zakątków na Costa Brava- nawet jeśli nie macie samochodu to zawsze można skorzystać z rowerów czy zrobić sobie dłuższy spacer w kierunku plaży. To co jednak wyróżnia tą miejscowość od innych na wybrzeżu to doskonale zachowane centrum historyczne, po którym można by spacerować godzinami.


Jak dojechać do Pals?

Do Pals dojechać można autobusami firmy Sarfa, które jeżdża do miasteczka trzy razy dziennie ze stacji Nord w Barcelonie- podróż trwa około trzech godzin, ale to tylko dlatego że po drodze jest wiele przystanków w innych miejscowościach.

Ciekawostki…

Aktualnie centrum historyczne Pals oddalone jest o 5 kilometrów od linii brzegowej morza, ale według geologów jeszcze w 1300 roku, tam gdzie dzisiaj znajdują się pola ryżowe i drzewa znajdowały się mokradła i woda, a sama linia brzegowa była oddalona o zaledwie 2 kilometry od centrum miasteczka. Co ciekawe według niektórych historyków właśnie z portu znajdującego się niedaleko Pals wyruszył w swoją podróż Krzysztof Kolumb podczas której przyjmuje się, że odkrył Amerykę.3. Figueras i Cadaqués

Kiedy przyjechałam do Barcelony pierwszy raz to od razu wiedziałam, że Figueras jest jednym z tych miejsc które koniecznie chcę zobaczyć- w końcu Salvador Dali był jednym z moich ulubionych artystów. Potem jeszcze raz pojechałam do tego muzeum wraz z rodzicami i bratem, którzy też wrócili zachwyceni niezwykłym geniuszem mistrza surrealizmu.
Wtedy też wybraliśmy się w sumie przez przypadek do Cadaques i żałuje, że później nigdy nie udało mi się wrócić do tego cudownego miejsca- jednak na pewno wszystko jeszcze przede mną i jedyne co mnie powstrzymuje to dosyć ciężki dojazd (kręta droga) do tego urokliwego miejsca.

Krótka historia

Salvador Dali urodził się w mieście Figueras i pewnie stąd jego niezwykły sentyment do tego miasta i wybranie go jako siedziby swojego muzeum. Jednakże historia tego miejsca sięga dużo wcześniej, wiele budynków pochodzi XVIII i XIX wieku, jednak dopiero po zbudowaniu muzeum w 1974 roku zyskało należne zainteresowanie ze strony turystów i mieszkańców Barcelony. Mimo pewnych problemów finansowych oraz tych związanych z biurokracją jak i terminowym ukończeniem budowli- miejsce to stało się drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii (zaraz po muzeum Prado).
Cadaques to natomiast typowo rybackie miasteczko, którego historia sięga XVI wieku, aktualnie oprócz rybaków można spotkać w nim turystów, którzy w spokoju mogą odpocząć od codzienności.


Dlaczego warto pojechać do Figueras i Cadaqués

Muzeum- teatr znajdujące się w miejscowości Figueras to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć- nie tylko jeśli jest się miłośnikiem sztuki, architektury czy surrealizmu. W tym niezwykłym świecie stworzonym przez Salvadora Dali odnajdą się nawet najwięksi sceptycy sztuki- w końcu to nie jest zwykłe muzeum, ale coś na kształt teatru. Już sam budynek jest niezwykły- nie dość, że czerwony to na dodatek na jego szczycie znajdują się wielkie jajka, a do ścian zostały przyklejone sztuczne bochenki chleba. W środku jest jeszcze ciekawiej- zaczynając od niezwykłych prac artysty, które są egzaminem dla naszych zmysłów, a kończąc na zmyślnych instalacjach, które czasami mogą przyprawić o gęsią skórkę. Jakby tego wszystkiego było mało to w muzeum można zobaczyć najważniejsze dzieła artysty, które na zawsze zmieniły oblicze sztuki.
Cadaques znajduje się około 40 kilometrów od Figueras, jednak droga do tej miejscowości jest na tyle kręta, że dojazd może zająć około godziny- jednak każda minuta w samochodzie czy autobusie warta jest trudu, bo po osiągnięciu celu ukazuje się nam jedno z najpiękniejszych białych miasteczek na wybrzeżu. Patrząc na te cudowne krajobrazy i architekturę naprawdę nie można się dziwić, że sam Salvador Dali odnajdywał właśnie tutaj inspiracje do tworzenia swoich obrazów, filmów i rzeźb.


Jak dojechać do Figueras i Cadaqués?

Do Figueras dojechać można koleją ze stacji Sants- podróż zajmuje około 2 godziny, natomiast do Cadaques można dojechać autobusem firmy SARFA ze stacji Nord w Barcelonie (około 3 godziny) lub z FIgueras (podróż trwa około godziny).


Ciekawostki…

Dom w Cadaques (Portlligat), w którym artysta spędzał około 6-7 miesięcy w roku był jedyną posiadłością, którą ten niezwykły twórca posiadał na własność. Podczas swoich częstych podróży do Nowego Jorku czy Paryża zatrzymywał się głównie w hotelach.

W Figueras natomiast tam, gdzie znajduje się niezwykłe muzeum nie tylko sam się urodził, ale także zmarł i został pochowany- jego prochy znajdują się w muzeum, które stworzył za życia...

4. Tarragona

Pisząc o Tarragonie muszę przyznać, że nie jest to moja ulubiona miejscowość w Katalonii- nie żeby miasto to nie było ciekawe, bo wręcz przeciwnie… Zwiedzając Tarragonę bez problemu można wyobrazić sobie jak wyglądało Rzymskie Imperium i myślami przenieść się w odległe czasy. Mimo wszystko miejscowość odwiedziłam parokrotnie zarówno jako turysta jak i będąc w nim przejazdem i nawet jeśli nie zaiskrzyło między nami to jest to zdecydowanie miejsce, które trzeba zobaczyć i absolutnie nie żałuję spędzonego w nim czasu!


Krótka historia

Historia miasta sięga III wieku p.n.e, kiedy osiedlili się tutaj Iberowie, a potem Kartagińczycy- jednak największy rozwój miasta przypada po II wiek p.n.e, kiedy Tarraco była warownym obozem wykorzystywanym do podboju półwyspu Iberyjskiego. Za czasów Oktawiana Augusta była tak ważnym miastem, że ustanowiono ją jako stolicę jednej z największej prowincji Hispania Tarraconensis. Z tego okresu pochodzą najważniejsze budowle, które można zwiedzać do dzisiejszego dnia tj. Amfiteatr, cyrk rzymski (który jest najlepiej zachowanym tego typu miejscem w całej Europie) czy dawny cmentarz tzw. nekropolis.
Po upadku Imperium Tarragona została zdobyta między innymi przez Swebów i Wizygotów, a w późniejszym okresie także przez Maurów- aż do momentu, w którym miasto zostało ponownie odzyskane przez Chrześcijan.

Tarragona została znacznie zniszczona podczas wojny o sukcesję w XVIII wieku oraz w wyniku konfliktu podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim w XIX wieku. Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy miasto odzyskało siły, a władze zdecydowały zacząć budować poza dawnymi murami otaczającą dawną metropolie.

Dlaczego warto pojechać do Tarragony

Tarragona słynie głównie z niezwykłych zabytków z okresu rzymskiego, kiedy miasto to przeżywało swój największy rozwój- jednak miasto to, to coś więcej niż starożytne ruiny tj. cyrk romański czy amfiteatr. W mieście znajduje się także jeden z największych portów znajdujących się na wybrzeżu Morza Śródziemnego- jest on ważny zarówno dla turystyki jak i dla przemysłu czy rybactwa. Jednakże jest to też niezwykłe niezwykłe miejsce, w którym można spędzić wolny czas spacerując wśród nowoczesnych form, które tak bardzo wyróżniają się od antycznej części miasta! Tarragona pełna jest także urokliwych wąskich uliczek oraz nastrojowych barów i kawiarenek, w których aż chce się usiąść, napić się kawy i zapomnieć o otaczającym nas świecie.
Dodatkowo jeśli lubicie mocne wrażenia to niedaleko miasta znajduje się jeden z największych parków rozrywki w Hiszpanii czyli PortAventura, w którym można przejechać się niezwykle wysoką kolejką górską lub też skorzystać z Aquaparku w okresie letnim. Aktualnie dla mnie są to troche zbyt mocne wrażenia i wolę odpocząć na plaży, ale jeszcze parę lat temu znakomicie się bawiłam w wodnym parku rozrywki Aqualeon, który oddalony jest zaledwie o 40 kilometrów od centrum Tarragony.Jak dojechać do Tarragony?

Do miasta można dojechać pociągiem AVE ze stacji Sants (podróż trwa około godziny) jak i autobusem ALSA ze stacji Barcelona Nord (podróż zajmuje niecałe 2 godziny).


Ciekawostki…

W okresie swojej świetności w za czasów Oktawiana Augusta w mieście Tarraco mieszkało około 250 tysięcy osób i przez pewien czas miało bitą nawet swoją monetę. Nic w tym dziwnego, że wiele znaczących budowli znajduje się poza murami miasta- najbardziej spektakularnym jest bez wątpienia akwedukt tzw. El pont de diable (kat. most diabła), który dostarczał wodę mieszkańcom z odległości ponad 30 kilometrów. Jest to jeden z największych tego typu obiektów, który zachował się do dzisiejszych czasów i naprawde ciężko uwierzyć, że w V i IV wieku p.n.e. Ludzie mieli wystarczające możliwości, aby zbudować tak imponujące i użyteczne budowle (wysokość tego obiektu to 27 metrów!).
Warto przyjechać do Tarragony we wrześniu, kiedy miasto celebruje swoje święto (Fiestas de Santa Tecla), a na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni, wielkich lalek- els gegants czy wież z ludzi.

5. Montserrat

W Montserrat byłam już parokrotnie i na pewno odwiedzę to miejsce jeszcze nie raz- za każdym razem, kiedy przyjeżdża ktoś do mnie z rodziny to jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Codziennie to miejsce jest odwiedzane przez tysiące turystów i pielgrzymów z całego świata- nic więc w tym dziwnego, że zadbano o to, aby ułatwić wszystkim dojazd z Barcelony. Będąc w tym miejscu pierwszy raz udaliśmy się tam samochodem, jednak niezwykły urok tego miejsca odkryłam dopiero podróżując do niego koleją- gwarantuje wam, że nigdy nie zapomnicie tych niezwykłych widoków!

Krótka historia


Według legendy w 880 roku pewien pasterz spacerował szczytami górskimi, kiedy usłyszał dziwną muzykę i jasne światło wydobywające się z jednej z jaskini. Zwrócił się on do władz miasta Olesa, aby pomogli mu odszukać źródło tego dziwnego zdarzenia- w jednej jaskini znaleziono obraz Matki Boskiej, który jednak był tak ciężki że nie sposób go było ruszyć z miejsca. KIedy o całym zdarzeniu dowiedział się biskup miasta- stwierdził, że jest to niewątpliwy znak od Madonny, która nie życzy sobie tego, aby ruszyć ją z jaskinii. W miejscu tym zbudowano kaplicę (pierwowzór dzisiejszego klasztoru) do której zaczęli przybywać wierni z dalszych i bliższych zakątków Hiszpanii.

Rzeźba czarnej Madonny, którą można podziwiać dzisiaj pochodzi z XII wieku- natomiast sama bazylika, w której się znajduje została zbudowana dopiero w XVI wieku- po zniszczeniach wojennych została odbudowana dopiero w XIX wieku. Klasztor jest też ważnym miejscem przechowywania dorobku sztuki katalońskiej- we wnętrzach znaleźć można prace malarzy tj. Caravaggio, El Greco, Pablo Picasso itd.

Dlaczego warto pojechać do Montserrat

Montserrat to jedno z moich ulubionych miejsc niedaleko Barcelony (oddalone jest około 60 kilometrów od centrum miasta), które mogłabym odwiedzać chyba codziennie i nigdy by mi się nie znudziło! Ten niezwykły masyw górski, którą formą swą w niczym nie przypomina innych wzniesień i gór- to sprawia, że podróżując samochodem widać go już z daleka. Jednak miejsce to jest sławne głównie jako miejsce kultu- tutaj znajduje się klasztor, w którym zobaczyć można najsławniejszą w całej Hiszpanii figurę Matki Boskiej z dzieciątkiem. Warto jednak oddalić się od Klasztoru, w którym tłumy ludzi stoją w kolejce do Madonny i odejść na szlak prowadzący na szczyt Sant Jeroni- miejsce to pokochali nie tylko turyści, ale także miłośnicy natury i wspinaczki górskiej. Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki- dodatkowo wokół jest tyle tras, że w góry można jeszcze wracać parokrotnie bez strachu, że trzeba będzie powtórzyć trasę.

Ze względu na hiszpański klimat- spacer po górach polecam tylko tym, którzy zaopatrzeni są w duże ilości wody (najlepiej jednak w okresie wiosny lub w jesieni), dodatkowo do Montserrat warto wybrać się w dzień powszedni, aby uniknąć tłumów ludzi.

Jak dojechać do Montserrat?

Do Montserrat dojechać można kolejką z Placu Espanya przesiadając się potem w kolejkę liniową (cremallera) lub powietrzną (aero)- kolejka powietrzna szybciej dojeżdża do celu, tym samym skracając znacznie czas podróży, ale także pozbawiając nas wspaniałych widoków- także wybór należy do was!

Ciekawostki…

Słynna rzeźba Madonny nazywana jest La Moreneta co odnosić się ma do ciemnego koloru skóry Matki Boskiej i dzieciątka- podobno kolor ten wynika z lipowego drewna, które z czasem ściemniało, a które użył rzeźbiarz do wykonania swojego dzieła. Jednakże inne źródła podają, że jest to skutek odpalania świec wiernych i osadzania się dymu na rzeźbie. Popularność Madonny sprawiła, że Montserrat jest jednym z najczęstszych celów pielgrzymek w całej Hiszpanii, a La Moreneta od niedawna stała się patronką całej Katalonii.

Mam nadzieję, że pomogłam wam trochę w zorganizowaniu wycieczki poza Barcelonę i wybierzecie miejsce, które interesuje was najbardziej! Oczywiście jeśli macie więcej czasu to warto zobaczyć wszystkie pozycje z mojej listy, ale zdaję sobie sprawę, że w większości przypadków nie jest to możliwe ze względu na ograniczający czas.

A może znacie jakieś inne miejsca niedaleko Barcelony, godne polecenia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Justa

Share this:

, , , , , , , ,

CONVERSATION

9 comentarios :

 1. Z całej listy koniecznie muszę odwiedzić Gironę podczas festiwalu kwiatowego. Cadaques odwiedziłam w zeszłym roku na kilka dni i niewątpliwie miejsce oczarowało mnie. Z pewnością jeszcze tam wrócę. Tarragona to rodzinne strony mojego chłopaka, więc spędzam tam dość sporo czasu. Plaże, amfiteatr i charakterystyczne uliczki to coś co darzę sentymentem. <3 Montserrat również odwiedziłam! ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Czyli praktycznie cała lista zaliczona!
   Uwielbiam hiszpańskie miasta w okresie festiwali- zyskują całkiem inny charakter!

   Delete
 2. Pals na Costa Brava to miejsce, ktore sama chetnie bym odwiedzila. Co ja mowie - wszystkie bym odiwiedzila ;) pozdrawiam i zapraszam ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mam nadzieję, że kiedyś ci się to uda!

   Delete
 3. A Badalona z pieknym molo? Nie bylam ale kolega Katalonczyk zachwalal to miejsce :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mieszkam niedaleko! Zdecydowanie lepsza plaża niż w Barcelonie, jednak daleko jej do plaż w Costa Brava!!! Zdecydowanie warto pojechać do Badalony, tym bardziej że dojeżdża tam metro!

   Delete
 4. Potrafisz przybliżyć ten kraj,histarie, kulturę,architekturę. Trzymaj tak dalej!

  ReplyDelete
 5. Potrafisz przybliżyć ten kraj,histarie, kulturę,architekturę. Trzymaj tak dalej!

  ReplyDelete
 6. Hiszpania imiejsca i których piszesz sa piękne minie zawsze zachwyca ul Rambla niezwykłe kamieniczki atmosfera iludzie ich radość uśmiech .Zawsze z nostalgią przeglądam zdjęcia foldery jak jestem w Polsce tęsknię za tą niezwykłą atmosferą.Dziękuję Ci Justyna źe potrafiłaś źe czekam naTwoje blogi iokolice które mi przybliźasz

  Jadwiga

  ReplyDelete