Teatr-Muzeum Dalí, Figueres

Salvador Dali- geniusz surrealizmu osobiście zajmował się projektem ,,muzeum-teatru´´ znajdującego się niedaleko Barcelony w miejscowości Figueras. W muzeum znajduje się 360 prac artysty, a także jest  to miejsce, gdzie ten niezwykły twórca został pochowany. 

Forma muzeum jest niezwykła, zarówno z zewnątrz jak i we wnątrz, bryła budynku jest ciemnoczerwona, a na powierzchni ścian umieszczone zostały gipsowe modele chleba, który tak jak i jajka umieszczone na szczycie ścian budynku jest typowym elementem dla sztuki Salvadora Dali. Od 1998 roku, ważnym elementem w konstrukcji budynku jest szklana kopuła, która zastąpiła starszą wersje kopuły, jednakże materiały wykorzystane w konstrukcji pozwaliły na uzyskanie najlepszych warunków dla eksponatów znajdujących się wewnątrz muzeum.

Muzeum Salvador Dali


Wnętrze muzeum wcale nie traci na niezwykłości, a wręcz przeciwnie, bo forma w jakiej przedstawiona jest sztuka raczej przypomina wizytę w teatrze niż w muzeum (za którymi nie wszyscy mogą przepadać).                 W środku oprócz surrealistycznych prac artysty, można zobaczyć różnego rodzaju instalacje. Jednym z najsłynniejszych obiektów jest portret aktorki Mae West, który wykonany został z mebli, a twarz artystki widoczna jest tylko po obejrzeniu dzieła przez soczewkę znajdującej się na specjalnym podwyższeniu.

Muzeum pełne jest ciekawostek oraz ukrytych złudzeń optycznych, a niektóre elementy widoczne są tylko dla uważnego obserwatora. Niektóre rzeźby takie jak: gipsowa lalka-mumia grająca na pianinie czy dramatycznie wykrzywione twarze arlekinów wzbudzają strach, ciekawość czy nawet obrzydzenie. Dominującym motywem oprócz wcześniej wspomnianych chlebów, są motywy przemijania takie jak rozkładające się przedmioty czy wszechobecne mrówki, zdające się wypełzać z każdej wolnej przestrzeni. 
Jednak muzeum jest to przedewszystkim hołd oddany jego ukochanej żonie Gali; w budynku znajduje się wiele portretów ukochanej artysty, jej aktów oraz innych obrazów gdzie jej osoba odgrywa pierwszoplanową rolę.

Mimo dużej kolejki do muzeum oraz dosyć wysokiej ceny, miejsce to jest warte odwiedzenia nie tylko dla osób interesujących się sztuką, ale także dla osób, które są całkowicie przeciwne wszelkim wizytom w muzeum;
gdyż wizyta w tym miejscu na pewno pozostawi wiele miłych wspomnień. Osoby odwiedzające to miejsce powinny także zobaczyć znajdujące się obok muzeum biżuterii, która została wykonana przez Salvadora Dali. Niezwykle precyzyjne prace zachwycają wymyślnością, dokładnością wykonania oraz bogactwem form; ciekawostką jest także mechanizacja niektórych dzieł, dzięki czemu precjoza wykonane przez Salvadora, długo nie pozwolą nam o sobie zapomnieć.

Iluzje znajdujace sie w Figueres

Muzeum- Salvador Dali
Muzeum Salvador Dali
Muzeum- Salvador Dali
Widok kopuly
Obrazy oraz instalacje w muzeum
Mezczyzna czy kobieta ? Salvador Dali
Mae West
Fresk-Salvador Dali
 Niespodzianki znajdujace sie w muzeum
 bizuteria-Salvador Dali
Ruszajace sie serce

Photos: Pau & Justa August 2010

Share this:

, , , , ,

CONVERSATION

4 comentarios :

 1. Witam. Moja koleżanka blogowa Jo podała mi linka do Twojego bloga, bo obie pisałyśmy o Muzeum Salvadora Dali w Figueres. Ja teraz, Ty wcześniej. Wiele podobnych jego dzieł nam się spodobało. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja tez jestem wielka fanka sztuki Salwadora i jego osoby zreszta tez :)
   Mam nadzieje, ze jeszcze kiedys do mnie zajrzysz :D

   pozdrawiam !!

   Delete
 2. Witaj, w lutym lecimy na tydzień do Barcelony z 6-letnim synem. Chcielibyśmy mu pokazać Salvatora. Jak najłatwiej dojechać do Figueres komunikacją? Wspaniały blog! Gratuluje!

  ReplyDelete