Casa Milá-La Pedrera

Casa Milá czyli dom Milá pochodzi od nazwiska małżeństwa na które zlecenie został wykonany budynek, fasada zaprojektowana została w stylu modernistcznym przez znanego katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego między 1906, a 1912 rokiemBędąc w Barcelonie nie sposób nie zauważyć tej niezwykłej budowli- między innymi dlatego, że znajduje się na jednej z głównych ulic Passeig de Gracia oraz ze względu na niezwykłą formę budynku, która przypomina  ogromny skalny blok, stąd też pochodzi inna nazwa budynku La Pedrera co oznacza kamieniołom.

                                                                      La pedrera 2011


Co jest takiego niezwykłego w tym budynku?

Tak jak wcześniej wspomniałam niepowtarzalna jest forma budynku wykonana z wapiennych płyt, bryła nie ma kątów prostych - fasada wydaje się falować i jest kompletnie inna od fasad budynków, które są powszechnie spotykane na całym świecie. Inspiracją tego dzieła była natura oraz formy organiczne - zarówno kształt budynku jak i detale architektoniczne budynku są bardzo plastyczne i płynne. 

Najbardziej charakterystyczny i warty odwiedzenia jest dach budynku, na którym znajduje się otwarty taras - można zobaczyć tam: kominy, kanały wentylacyjne oraz wejścia na dach, które mają niezwykle ciekawą formę. Najbardziej znany jest kształt kominów, który przypomina hełm wojownika,  inne kominy przypominają baldachim drzewa, krzyże, litery X i wiele innych znaków pochodzących z tajemniczego świata symboli Antoniego Gaudiego nawiązaujących do świata: religii, literatury oraz kosmogonii. Na kominach znajduje się także kształt serca, który wskazuje Reus (miejsce narodzenia architekta) oraz serce i łza, które wskazuje Sagradę Familię (interpretowane jest to jako żal z powodu niemożności zobaczenia dokończonej katedry). 

Możliwe jest wejście do budynku, jednak cena nie jest zbyt zachęcająca gdyż dla dorosłych wynosi około 15 Euro, jednak studenci mają zniżkę, a dzieci do lat 8 wchodzą za darmo. Wewnątrz budynku znajdują się wnętrza takie jak: kuchnia, łazienka, jadalnia, salon, bawialnia z modernistycznymi umeblowaniami i dekoracjami. Wnętrza zostały udostępnione zwiedzającym w sposób, który karze nam myśleć, że poprzedni właściciele wyszli tylko na chwile - na wieszakach znajdują się ubrania służby, rozłożona jest deska do prasowania. Po zwiedzaniu typowych pokoji możliwe jest wyjście na taras. 
Czas zwiedzania wynosi około 1,5 godziny- jednak czas zwiedzania jest uzależniony od tego jak bardzo będziemy się zagłębiać w opisy obiektów.

Zdjęcia pochodzą z 2008 roku, kiedy pierwszy raz byłam w Barcelonie (wejście do budynku dla studentów kosztowało wtedy 5 Euro- aktualna cena to 10 Euro).

 La pedrera 2008

 La pedrera - taras 2008

 La pedrera - kominy 2008

 La pedrera - taras 2008

 La Pedrera - wnetrza

 La Pedrera - gabinet

La Pedrera - makieta
 My interpretation:
Justyna 2011
Photos: Pau &Justa 

Share this:

, ,

CONVERSATION

4 comentarios :

 1. hola chicas!
  nie mogę już patrzec na te wasze zdjęcia bo umieram z zazdrości!!!
  Barcelona. W życiu tam nie byłam, ale ubzdurałam sobie już dawno temu że to musi byc cudowne miejce i wierzę, że w końcu w tym roku uda mi się tam dotrzec.
  Co wy właściwie tam robicie? studiujecie? pracujecie? au pairujecie?
  pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. haha ok.
  W takim razie życzę żebyś znalazła to szczęście jak najsyzbciej!
  tak, tak bilety lotnicze to nie problem. gorzej z czasem.
  Swoją drogą, znasz może jakąś stronę hiszpańską z ogłoszeniami typu gumtree. Wiem, że na takich stronach też można znaleźc ogłoszenia rodzin szkających au pair, a bardzo mi zależy żeby wyjechac w te wakacje na dłużej do Hiszpanii.
  Pozdrawiam :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. No, to ja też się zaliczam to tych, którzy dzięki tym zdjęciom i opisom pojadą do Barcelony. Miałam jechać uczyć się hiszpańskiego do Hawany, ale te zdjęcia... Muszę wejść osobiście do Casa Milá-La Pedrera i innych budowli Gaudiego.

   Delete