Sant Jordi czyli Katalonskie Swieto zakochanych

Swiety Jerzy (Sant Jordi) jest to postac historyczna, ktora dla katalonczykow ma szczegolne znaczenie, poniewaz ten swiety meczennik jest patronem katalonii. 
Jak powszechnie wiadomo Swiety Jerzy bohatersko pokonal smoka i uratowal ksiezniczke, dlatego tez w dzien jego smierci 23 kwietnia katalonczycy oddaja czesc temu bohaterowi.
23 kwietnia najslawniejsza ulica w Barcelonie La Rambla zapelnia sie ludzmi, ktorzy przeciskaja sie pomiedzy straganami, na ktorych sprzedawane sa ksiazki oraz kioskami, gdzie mozemy znalezc roze w kolorze jakim tylko sie nam zamarzy. Tego dnia kazdy porzadny katalonczyk powinien wreczyc swojej ukochanej roze, a ona odwzajemniajac sie powinna podarowac mu ksiazke.
Tradycja wreczania kwiata prawdopodobnie wywodzi sie z legendy o Swietym Jerzym, kiedy z krwi zabijanego smoka wyrosla roza, ktora Swiety Jerzy podarowal ksiezniczce. 
Obecnie roze (symbol pasji i milosci) sprzedawane sa z klosami pszenicy (symbol plodnosci) oraz flage Katalonii (symbol Katalonii).
Natomiast tradycja wreczenia ksiazki wywodzi sie z Miedzynarodowego Dnia Ksiazki, ktory jest obchodzony tego dnia. Z tej okazji czesto obok kioskow siedza pisarze, ktorzy podpisuja swoje ksiazki.

Nawet nieuwazny obserwator zauwazy, ze jest to swieto typowo katalonskie, wazniejsze budynki przyozdobione sa flagami Katalonii, a kazda do kazdej sprzedawanej rozy doczepiona jest flaga Katalonii. Niektore stragany wypelnione sa katalonskimi sloganami, ktore daja do zrozumienia, ze Katalonczycy znaja inne jezyki, ale ich jezykiem ojczystym jest Katalonski, dlatego beda sie nim porozumiewac.
Tego dnia na ulicach wydaje sie, ze jedynym jezykiem jakim wszyscy rozmawiaja jest katalonski.
Swieto to napewno jest ciekawe, ale wreczanie wszystkim takiegosamego kwiata, ktory w towarzystwie pszenicy i flagi traci troche na uroku mi osobiscie przypomina polski zwyczaj wreczania samotnego gozdzika kazdego 8 marca; nazywanie tego dnia dniem zakochanych nie jest zbyt adekwatne poniewaz ten dzien jest traktowany jako swieto narodowe. 


photos: Justa

Share this:

CONVERSATION

7 comentarios :

 1. Ale sympatyczne Święto! I zdjęcia super- nie lubię róż, ale te pofarbowane na tęczowo są urocze!

  Z drugiej strony my Polacy też mamy się czym pochwalić- ot taka choćby noc Kupały :)

  ReplyDelete
 2. ale ładne kolorowe róże! nie widziałam nigdy takich!

  ReplyDelete
 3. ja chcę takie kolorowe śliczne róże, przecudne^^!

  ReplyDelete
 4. Super radosny to dzień zawsze kwiaty to piękno a jeszcze w takiej atmosferze pozdrawiam

  ReplyDelete
 5. Super radosny to dzień zawsze kwiaty to piękno a jeszcze w takiej atmosferze pozdrawiam

  ReplyDelete
 6. Cieszę się że tak radośnie pięknie przedstawiasz miejsca w których aktualnie nie mogę być tak trzymaj tego nam potrzeba

  ReplyDelete
 7. Cieszę się że tak radośnie pięknie przedstawiasz miejsca w których aktualnie nie mogę być tak trzymaj tego nam potrzeba

  ReplyDelete