Cabalgata de Reyes - czyli Orszak Trzech Króli

Noc z 5 na 6 stycznia jest szczególnie ważna głównie dla wszystkich hiszpańskich dzieci, ponieważ tej nocy Trzej Królowie zostawiają dla nich prezenty. Z tej okazji w Barcelonie w godzinach wieczornych odbywa się parada nazywana ,,Cabalgata de Reyes´´. 
W Barcelonie pochód zaczyna się w okolicach portu gdzie Trzej Królowie wraz z towarzyszącymi im orszakami uroczyście przybywają na ląd.
W tym roku pochód rozpoczął się niedaleko plaży Barcelonety, zakończył się w okolicach placu España, przechodząc przez plac Urquinaona oraz znajdujący  się w centrum Barcelony - Plac Catalunya
Na ulicach zebrały sie tłumy, a co przezorniejsi rodzice zabrali swym podopieczym drabiny, aby dzieci mogły dojrzeć swoich światecznych idoli.  
W orszaku oprócz trzech króli: Melchiora, Baltazara i Kacpra uczestniczą tancerze (w strojach typowych dla regionu,z którego dany król pochodził), ruchome makiety zwierząt oraz modele fabryk wraz z pracującymi w nich skrzatami. Defiladzie towarzyszy typowy dla hiszpanów zgiełk, hałas oraz muzyka, a emocje dzieci potęgują zrzucane przez skrzaty co jakiś czas cukierki. 
Ważnym elementem są także skrzynki z listami oraz pobieracze listów, którzy zbierają listy z marzeniami dzieci i dają je Trzem Królom, którzy w nocy dostarczą dzieciom ich wymarzone prezenty. Na końcu orszaku jednak zamiast fabryki zabawek znajduje się kopalnia węgla, ostrożne powinny być zwłaszcza niegrzeczne dzieci, ponieważ w Hiszpanii dostaną one węgiel - na szczęście jednak będzie on wykonany z cukru.
Mimo wszechobecnego kiczu, tłumu i hałasu uczestnictwo w defiladzie jest szczególnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale także dla turystów, którzy tak jak i ja mają okazję widzieć to wszystko po raz pierwszy.


Photos: Pau

Share this:

,

CONVERSATION

0 comentarios :

Post a Comment