Ostatnio przeczytane ksiazki- czyli co czytam na emigracji

Bedac za granica opracowalam wlasny system wyboru ksiazek do wziecia, ksiazki te nie moga byc zbyt latwe do czytania (wtedy przeczytalabym je za szybko, albo co gorzej nie moglabym sie oderwac od ksiazki zaniedbujac inne obowiazki ;) ) i nie moga byc zbyt cienkie (zazwyczaj maja mi starczyc na pare miesiecy).
Moim innym szczegolem na jaki zwracam uwage przy wyborze ksiazek jest okladka: zazwyczaj wybieram te, ktore wolaja mnie swoim wygladem- mozna powiedziec, ze wierze w milosc ksiazkowa od pierwszego wejrzenia, w ten sposob odkrylam mojego ulubionego pisarza H. Murakamiego, jednak tak jak tobywa w zyciu czasem moje wybory okazaly sie nietrafione. 
Nie wybieram takze ksiazek, ktore sa wszechobecnie reklamowane, a ich opis mozemy przeczytac na kazdym blogu lub portalu internetowym- jednak jezeli jakis opis mnie szczegolnie zainteresuje odbiegam od tej zasady.
W tym poscie pokaze wam pare pozycji, ktore moim zdaniem sa warte przeczytania, ale znajda sie tu tez ksiazki, ktore czytalo mi sie bardzo ciezko.





Umberto Eco ,,Cmentarz w Pradze´´
Co mnie sklonilo do zakupu: No coz nie bede ukrywac- byla to okladka (!), ktora jest po prostu idealna, intrygujaca i az krzyczy z polki sklepowej, aby ja kupic
Opis ksiazki: "Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku.
Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy.
Autor podkreśla, że oprócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne.
(http://lubimyczytac.pl/ksiazka/96699/cmentarz-w-pradze)

Moja opinia: No coz, ksiazka okazala sie bardzo trudna (chyba, ze to ja jestem za glupia, aby ja czytac :P), oprocz momentow, kiedy  zwroty w akcji budzily moje zainteresowanie i z ciekawoscia przewracalam kolejna kartke to niestety ksiazka sie dluzyla i dluzyla. 
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Glowny bohater jest negatywnie nastawiony do wszelkich narodowosci, jest antysemita, ale nie tylko Zydom dostaje sie w opisach ksiazki- dostanie sie takze: Francuzom, Polakom, Hiszpanom itd...
Moja ocena: 3/6

Mario Vargas Llosa ,,Marzenie Celta``
Co mnie sklonilo do zakupu: Ksiazke, kupilam tacie na jakies swieto, poniewaz chcial przeczytac jakies dzielo tego noblisty- ja sama bylam ciekawa co takiego posiada ten pisarz, ze ,,wygral´´ nobla z H. Murakamim.
Opis ksiazki: Fascynująca podróż w otchłań ludzkiej natury Roger Casement siedzi w celi śmierci. Nie wie, jak skończy się walka o jego życie. W zamknięciu zmaga się z demonami przeszłości. Casement, idealista i charyzmatyczny dyplomata, większość życia spędził w Kongu i Amazonii. To on ujawnił całemu światu okrutną prawdę o bezmyślnych torturach i gwałtach na rdzennych mieszkańcach, jakich dopuszczali się - rzekomo cywilizowani - Europejczycy.

Brudny koszmar kolonialnego świata przekracza wszelkie granice wyobraźni. Casement jako jedyny zachował w nim honor i czystość. Ale może to tylko pozory? Przecież jednak skazano go na karę śmierci! Co kryją tajemnicze dzienniki znalezione przez Scotland Yard? Dlaczego wzbudzają tyle kontrowersji? W swojej pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Mario Vargas Llosa dokonuje bezlitosnej wiwisekcji ludzkiej moralności. 
(http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3122,Marzenie-Celta)

Moja opinia: Ksiazka bardzo mnie poruszyla, czytalam z zapartym tchem, a brutalne sceny odbily pietno na mojej wyobrazni. W ksiazce ukazane jest bardzo dosadnie do czego zdolni sa posunac ludzie w imie pieniedzy. 
Smutne wnioski, ktore nasunely mi sie po przeczytaniu ksiazki to to, ze niestety nic sie nie zmienia, a ludzie potrafia byc okrutni w imie wladzy i pieniedzy... przerazajace.
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Roger Casement czyli glowny bohater ksiazki jest postacia autentyczna, ja dowiedzialam sie tego po przeczytaniu ksiazki- jeszcze bardziej przerazajace...
Moja ocena: 5,5/6

Orhan Pamnuk ,, Czarna ksiega´´
Co mnie sklonilo do zakupu ksiazki: O pisarzu uslyszalam kiedys od jakies dziewczyny na lekcji angielskiego, kiedy mielismy podac swoich ulubionych pisarzy- no coz ziarnko ciekawosci dostalo sie do mojej glowy- kielkowalo 3 lata, kiedy wreszcie zdecydowalam sie na zakup ksiazki.
Opis ksiazki: Pewnego dnia Gallip, prawnik ze Stambułu odkrywa, że jego żona odeszła. Co znaczy owo tajemnicze zniknięcie? Czy żona opuściła go dla innego mężczyzny? W tym samym czasie bez wieści przepada bez śladu także brat przyrodni Rüyi – Celal, dziennikarz największego tureckiego dziennika. Czy między tymi zaginięciami istnieje jakiś związek? Gallip wpada na myśl, że udając Celala, żyjąc jak on, nosząc jego ubrania, pisząc za niego artykuły, mieszkając w jego domu, zacznie myśleć jak Celal, dzięki czemu odnajdzie zaginioną parę. Pewnego dnia odbiera dziwny telefon... (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/89014/czarna-ksiega)

Moja opinia: Dziwny styl pisania przypominal mi styl H. Murakamiego, a wiec jak mogloby mi sie nie podobac?
Denerwowaly mnie tylko przeplatajace sie z watkiem powiesci felietony jednego z bohaterow...- za duzo mieszaniny.
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Przeczytanie ksiazki moze zakielkowac marzeniem o zobaczeniu Turcji i Istambulu( tak jest w moim przypadku), no coz moze kiedys...
Moja ocena: 4,5/6

Eric- Emmanuel Shmitt ,,Kobieta w lustrze´´
Co mnie sklonilo do zakupu ksiazki: Ksiazki nie kupilam, pozyczylam od cioci, a skoro ksiazke jest to szkoda by bylo nie przeczytac.
Opis ksiazki: Życie to coś więcej.
Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława.
Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.

Na pozór dzieli je wszystko.
Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.
Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy.
W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.
 (
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/125331/kobieta-w-lustrze)

Moja opinia: Zawiodlam sie, oj zawiodlam...
Wiadome prawdy przedstawione na prawie 400 stronach powiesci...
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Jezeli chcemy pamietac E.E.Shmitt´a jako autora slawnego opowiadania: ,,Oskar i pani Roza´´, to lepiej nie siegajmy po ta ksiazke.
Moja ocena: 2,5/6

A. Pilipiuk ,, Trucizna´´ czyli jedna z czesci niezawodnego Jakuba Wedrowycza
Co mnie sklonilo do zakupu ksiazki: Ksiazki o przygodach Jakubach Wedrowycza zaczelam czytac dzieki mojemu 15 letniemu bratu i wpadlam po uszy. Ksiazki sa brata, ja podczas pobytu w Polsce pochlonelam jedna w 3 dni, druga czeka na swoja kolej...
Opis ksiazki: Egzystencja Jakuba Wędrowycza toczy się spokojnym codziennym trybem. Jakub w towarzystwie wiernego druha Semena cieszy się życiem tj. głównie pędzi i konsumuje samogon. Niestety liczne złe moce nieustanie zakłócają jego spokój. Na łąkach straszy widmo hrabiego. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Sztuczna szczęka przyjaciela zostaje podmieniona na pudełko kredek. Belfer sadysta gnębi wnuka. Do zapasów gorzałki dobierają się zombiaki. Jakby tego było mało ambitny diabeł proponuje partyjkę pokera. A jak powszechnie wiadomo „kto Jakuba nachodzi sam sobie szkodzi”.
 (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150852/trucizna)
Moja opinia: Kolejny raz sie nie zawiodlam i jestem bardzo wdzieczna bratu za wprowadzenie mnie w swiat A. Pilipiuka, bo pewnie sama bym nigdy nie siegnela po ta ksiazke.
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Uwaga na czytanie ksiazki w miejscach publicznych,jezeli nagle wybuchniemy smiechem ludzie moga sie na nas dziwnie patrzec.
Moja ocena: 5,5/6

Jonas Jonasson ,,Stulatek, ktory wyskoczyl przez okno i zniknal´´
Co mnie sklonilo do zakupu ksiazki: Podczas pobytu w Anglii postanowilam, ze jednym z moich zakupow beda anglojezyczne ksiazki, gdyz nie oszukujac sie moj angielski troche podupadl odkad uzywam czesciej hiszpanskiego.
No i nie oszukujmy sie okladka jest po prostu przecudowna!
Opis ksiazki: „Szwedzki Forrest Gump”! Setne urodziny, huczna impreza w domu spokojnej starości i Allan, jubilat, który wyskakuje przez okno. Mężczyzna rusza w ostatnią życiową podróż. Na dworcu staje się właścicielem pewnej walizki i od tej pory zostaje poszukiwanym. Przemierza Szwecję, zdobywa przyjaciół i ukrywa się przed prokuraturą, która z czasem chce go oskarżyć o potrójne morderstwo. Snuje także opowieść o swojej przeszłości – okazuje się, że jego stuletnie życie było równie absurdalne, co sama ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości. Ta książka to także podróż przez XX w. Allan powiada, jak jadł kolację z Trumanem, leciał samolotem z Churchilem, pił wódkę ze Stalinem... 
(http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123509/stulatek-ktory-wyskoczyl-przez-okno-i-zniknal)

Moja opinia: Odwolam sie do wersji angielskiej, bo taka przeczytalam - czytajac ksiazki po angielsku jest mi trudniej sie skupic, a wiec tresc ksiazki jest odbierana przeze mnie w inny sposb niz ksiazek czytanych po polsku.
Ksiazka napisana prostym jezykiem, czyta sie latwo i przyjemnie- polecam kazdemu, jezeli macie ochote poczytac po angielsku, no i zazdroszcze bohaterowi podejscia do zycia i nie przejmowania sie niczym.
Co warto wiedziec przed siegnieciem po ksiazke: Jezeli szukacie ksiazki z humorem, gdzie wszystko jest mozliwe to ta ksiazka jest dla was!
Moja ocena: 5/6

Co sadzicie o tego typu postach?
Photos: Justa

Share this:

,

CONVERSATION

15 comentarios :

  1. Ja właśńie przymiarzam się do kupienia "100 latka" bo dosyć głośno u nam o tej ksiązce...:)Dzięki za recenzje.

    ReplyDelete
  2. Wiesz, ze mam bardzo podobne wymogi, co do ksiazek ktore kupuje albo zamawiam z Polski:) przede wszystkim zeby byly grube! ilu moich ulubiencow, Pamuk! Vargas Llosa to tez jeden z moich ulubionych autorow, polecam zwlaszcza Szelmostwa Niegrzecznej Dziewczynki. Cmentarz w Pradze ciezki i niespecjalny... Murakamiego dopiero poznaje, przeczytalam tylko Tancz, tancz, tancz i jakis zbior opowiadan. Jesli jeszcze nie mialas stycznosci to polcam Khaleda Hosseini. Pozdrawiam z Cypru:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Na pewno wezme pod uwage K.Hosseini przy nastepnej wizycie w empiku :)

      a teraz czytam inne ksiazki Llosy, jednak po Szelmostwa z checia siegne :)

      pozdrowienia :)

      Delete
  3. Jestem jak najbardziej "za" takimi postami i już czekam na więcej :) Czasem siedzę sobie moim kindelkiem w ręku i zastanawiam się, co by tu przeczytać, więc zadowolona jestem ze wszystkich sugestii :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. :)
      Jak zbierze sie nowa kupka przeczytanych ksiazek to przyszykuje posta- ale to za pare miesiecy ;)

      Delete
  4. o muszę w końcu dostać tego Pamuka

    ReplyDelete
  5. Przyznam,że też często kieruję się okładką.

    ReplyDelete
  6. Zdecydowania bardzo dobry pomysl z recenzjami. Ja zabieram sie od miesiecy za Pamuka i tez planuje podroz do Turcji. Z Twojego postu teraz na liste dolaczy Mario Vargas Llosa ,,Marzenie Celta". Brzmi szalenie intrygujaco.

    Ja ostatnio sie zmuszam do czytania tylko po angielsku takze lektury sa troche mniej ambitne:) pozdrawiam xo

    ReplyDelete
    Replies
    1. plany podrozy do Turcji na razie tylko w mojej glowie...
      heh...

      dobrze slyszec, ze nie tylko ja sie zmuszam do czytania po angielsku :D

      Delete
  7. "Kobieta w lustrze", kupiłam i przeczytałam jakiś czas temu. Książka intrygująca, momentami "dziwna", często nudna...Nie wciągnęłam się i nie rozumiem szumu wokoł niej.

    ReplyDelete