O tym gdzie znajdziemy Świętego Jerzego astronautę i legenda o patronie Barcelony

Święty Jerzy walczy ze złem, wygrywa, jest symbolem walki ze złem i wygrywającego dobra, tym inspiruje nie tylko pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy-ale też zwykłych ludzi takich jak ja czy wy. 
W Barcelonie Święty Jerzy jest szczególnie ważny, bo od wielu lat jest patronem Katalonii-jego figurkę lub symbol te postaci znajdziemy w każdym ważniejszym budynku Barcelony zaczynając od Katedry, a kończąc na Casa Batlló  zaprojektowanej przez mistrza Antoniego Gaudi.
Jednak Święty Jerzy nie jest tylko popularny w Barcelonie, ale kult tej postaci jest znany w całej Katalonii i w innych częściach świata- kim właściwie był święty Jerzy, że jego postać stała się tak ważna dla Barcelończyków? 

Święty Jerzy przy fontannie w pałacu Generalidad
Legendy o świętym Jerzym są dwie, pierwsza ta prawdziwa i druga, w której jest mniej prawdy jednak jak to bywa z legendami jest bardziej romantyczna.
Jesteście ciekawi? A więc zapraszam do posta,w którym pokażę wam jeszcze jedną z tajemnic Barcelony czyli świętego Jerzego w kasku astronauty, który został umieszczony na ścianie w pałacu Generalidad, który został zbudowany w XIII-XIV wieku!


Święty Jerzy przy fontannie w Katedrze świętej Eulalii

 • Kim był święty Jerzy? (wersja prawdopodobniejsza...)

Jerzy urodził się w III wieku naszej ery(w Anglii lub w Turcji, wg różnych źródeł) i po śmierci ojca postanowił podążać jego ścieżką i wstąpił do armii, dzięki swojej charyzmie i silnemu charakterowi szybko został dostrzeżony i szybko awansował na osobistego strażnika cesarza Dioklecjana, nadany mu został także tytuł hrabiego.
Jednak nic co piękne nie może trwać wiecznie, bo wkrótce rozpoczęły się prześladowania chrześcijan w których Jerzy musiał uczestniczyć, a ponieważ sam był chrześcijaninem sprzeciwił się takiemu obrotowi spraw przez co został skazany na śmierć przez torturowanie.
Wkrótce Jerzy został uznany za męczennika, a kult jego osoby trwa do dzisiaj.

 • Kim był święty Jerzy? (wersja bardziej znana)
Tą historię zna pewnie wielu z was (o ile nie wszyscy), a dotyczy ona świętego Jerzego, który zabija złego smoka.
W pewnym miasteczku oprócz króla i mieszkańców w grocie żył okropny smok, któremu co roku mieszkańcy musieli ofiarowywać owce, a jeżeli nie było w mieście wystarczającej ilości owiec musieli oddać mu w zamian jedna z dziewczyn zamieszkujących w mieście- ofiara wybierana była przez losowanie.
Pewnego dnia los wskazał księżniczkę jako przyszła ofiarę smoka, król błagał o ratunek dla swej córki, jednak zły los był nieubłagany i kiedy księżniczka miała zostać już zjedzona przez smoka na drodze jednak pojawił się Jerzy, który obronił się znakiem krzyża i zabił smoka oraz uratował księżniczkę.

Jak to bywa w legendach tak też w tej historii pojawiają się dwie prawdy i tak do końca nikt nie wie, która wersja z nich jest prawdziwa ;)  


Jednak to nie jest jedyna tajemnica, którą skrywa Jerzy, inną zagadką jest to dlaczego najstarszy wizerunek świętego pochodzący z okresu gotyku na głowie zamiast hełmu ma przyodziany okrągły kask astronauty. Tu nasuwa się pytanie czy artysta był wizjonerem, a może taki rodzaj kasku był popularny w tamtym czasie czy może rzeźbiarz pokazał w ten sposób swoją nieumiejętność oddania rzeczywistości?
Co o tym sądzicie? Zwróciliście uwagę na ten kask? 

Święty Jerzy na ścianie budynku pałacu Generalidad
Święty Jerzy na ścianie budynku pałacu Generalidad
A wam, która historia legendy się bardziej podoba i co sądzicie o kasku świętego Jerzego? Koniecznie podzielcie się w komentarzach!


P.s. Panna Lila, która znam osobiście ze studiów ;) z okazji swojej 3 letniej rocznicy blogowania zaprosiła mnie do zabawy Liebster Award, ponieważ już brałam udział w tej zabawie (możecie przeczytać tutaj) odpowiem tylko na 3 losowe wybrane pytania (żeby was nie zanudzić).

1. Dlaczego założyłaś bloga i nadal go prowadzisz (lub chwilowo przerwałaś, jest tu taka jedna, która powinna bezzwłocznie do blogowania wrócić;)?

Założyłam bloga z większej niż wcześniej ilości czasu oraz z chęcią udokumentowania moich podróży  miało to być też miejsce dla osób przyjeżdżających do Barcelony, które mogłyby tu znaleźć informacje potrzebne do lepszego poznania tego miasta.

10. Czy jakiś blog był bezpośrednią inspiracją do założenia swojego? Jeśli tak to jaki?:)

Nie było takiego bloga, ale zawsze lubiłam czytać wszelkiego rodzaju blogi (urodowe, modowe...).

4. Czy masz jakieś wyzwanie związane z blogiem? Jakie?

Wyzwanie nie! Ale chciałabym częściej pisać ! Mam zamiar też opracować parę wycieczej np. Barcelona w jeden dzień itd., ale potrzebuje trochę więcej czasu. :)

Share this:

, , ,

CONVERSATION

7 comentarios :

 1. Dla mnie bardziej bajeczna jest wersja ze smokiem, bo tak naprawdę i tak pewnie nigdy nie poznamy całej prawdy o nim :)

  ReplyDelete
 2. Też głosują na wersję o smoku i księżniczce :-)

  ReplyDelete
 3. Mam nietypowe pytanie :) wiesz może co się dzieje w Katedrze św. Eulalii albo w jej najbliższe otoczeniu w piątki o 18.00 i niedziele o 12.00. ?
  Biorę udział w małym konkursie :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. hej! szczerze powiedziawszy nie wiem- wydaje mi sie, ze tancza sardane, ale nie jestem pewna czy w tych godzinach i czy przez caly rok... (na pewno w wakacje)
   a jak nie to to moze jakies koncerty, ktore tez widzialam- ale nie jestem pewna czy w tymch godzinach...

   Delete
  2. No i tak odpowiedziałam, jutro przekonam się czy trafiłam :)
   Dzięki :)

   Delete
 4. Nie no ten kask rządzi. Ja stawiam, że Jerzy był pierwszy w kosmosie, a to co nam wciskają to jedna wielka zmyła, aby zebrać peany za lot w kosmos.

  ReplyDelete
  Replies
  1. podoba mi sie twoj sposob myslenia ;) :P
   hihihi

   Delete