Jak znaleźć pracę w Barcelonie?

Maile o tym jak znaleźć pracę w Barcelonie dostaje od was prawie codziennie. 
Co więcej często pytacie mnie czy znajdziecie pracę jako nauczyciel języka, kierowca autobusu lub sekretarka, bo w takim zawodzie akurat pracowaliście w Polsce lub akurat studiujecie dany kierunek i po studiach zamierzacie wyjechać za granicę do Hiszpanii lub do Barcelony i nie wiecie ile czasu zajmie wam znalezienie pracy.
Niektórzy z was myślą natomiast o pracy wakacyjnej w Barcelonie lub też tymczasowej przeprowadzce podczas której największym celem jest nauka języka Hiszpańskiego i zdobycie nowych doświadczeń. Staram się odpowiadać na wasze pytania codziennie, ale przy natłoku obowiązków nie zawsze udaje mi się znaleźć każdą odpowiedź natychmiast, nie zawsze znam też odpowiedzi na wasze pytania- nie wiem czy znajdziecie pracę w danym zawodzie, bo po pierwsze nie znam was, waszego doświadczenia ani umiejętności, nie widziałam waszego Curriculum Vitae i nie wiem co możecie zaoferować. Nie przeglądam też ofert pracy codziennie, a jeśli to robię to tylko patrzę na interesujące mnie zawody, więc nie wiem jak sprawa się ma z zawodami, które was interesują. W dzisiejszym poście przedstawię wam gdzie szukać pracy, jakich dokumentów potrzebujecie oraz krótko opowiem wam o realiach pracy!
Zapraszam! 


Gdzie szukać pracy w Barcelonie?

Szukanie pracy w gazetach jak robili to nasi rodzice już dawno wyszło z mody, aktualnie nawet nie wiem czy ogłoszenia o pracę są zamieszczane na papierowych stronach. Jeśli jednak wpadną wam w ręce gazety: Metropolitan (gazeta angielskojęzyczna), La Vanguardia Newspaper (niedzielne wydanie) to koniecznie przejrzyjcie stronę z ofertami, może akurat się wam uda znaleźć godne uwagi ogłoszenie.
Znalezienie pracy w Barcelonie bez żadnych znajomości nie jest łatwe, w końcu wiadomo, że kontakty potrafią pomóc niejednej karierze- jeśli znacie tu kogoś to popytajcie, możliwe że akurat gdzieś kogoś potrzebują...
Aktualnie pracę można znaleźć na profesjonalnych stronach, gdzie oferty z różnych kategorii zamieszczane są każdego dnia. Najpopularniejszą stroną jest bez wątpienia strona infojobs, mimo że konkurencja jest duża to nie zniechęcajcie się- to naprawdę działa, ja prawie wszystkie moje prace znalazłam właśnie tam! Koniecznie spróbujcie też szczęścia na innych popularnych stronach: loquo- ogłoszenia zamieszczane na tej stronie są codziennie, jednak nie dotyczą one tylko pracy, to także oferty wynajmu mieszkań czy sprzedaż samochodów itd... Spróbujcie szczęścia także na stronie Infoempleo lub angielskojęzycznej Angloinfo oraz jobsinbarcelona.
Pamiętajcie, że im więcej ofert składacie tym więcej macie szans na znalezienie pracy!!!
Moja rada: dopracujcie wasze CV, wpiszcie wszystko co pozwoli pracodawcom lepiej was poznać jako idealnego pracownika! Przede wszystkim jednak nie zniechęcajcie się- szukanie pracy to proces długotrwały, często wymagający niespotykanej kreatywności oraz wytrwałości!
Jeśli interesuje was natomiast praca tymczasowa w Barcelonie, koniecznie zajrzyjcie na stronę au-pair, ja co prawda nigdy nie korzystałam z tego programu, ale wydaje mi się on na tyle ciekawy- że jeśli choć trochę się zastanawiacie nad wyjazdem do Barcelony weźcie tą ewentualność pod uwagę!

Jakie musisz mieć kwalifikacje, aby znaleźć pracę w Barcelonie


Niestety słaba znajomość języka hiszpańskiego nie ułatwi wam poszukiwań, czasy w których wystarczała znajomość języka angielskiego niestety wraz z nadejściem kryzysu się skończyły. Oczywiście w waszym przypadku może okazać się, że macie dużo szczęścia i znajdziecie pracę tylko dzięki znajomościom języka angielskiego- takie sytuacje się zdarzają jeśli znajdziecie zatrudnienie w międzynarodowej firmie lub jesteście specjalistami w danym zawodzie i znajomość języka nie są głównym wymaganiem stawianym przez waszego szefa...
Pamiętajcie, że konkurencja jest duża i wiele osób posiada podobne kwalifikacje jak wy dodatkowo znając język hiszpański. Dobrym wyborem będzie zapisanie się na kurs języka hiszpańskiego przed wyjazdem, aby choć trochę poznać przynajmniej główne zasady funkcjonowania tego języka. Szukając jednak pracy w Barcelonie musicie wziąć pod uwagę to, że tutaj językiem urzędowym jest głównie kataloński. Warto zapisać się na kurs zaraz po przyjeździe, dzięki temu wszystkie napisy będą dla was zrozumiałe, a w restauracjach nie będziecie musieli prosić o tłumaczenie menu. O nauce języka katalońskiego przeczytacie w tym poście

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby znaleźć pracę


Przed znalezieniem pracy w Barcelonie niezbędne jest wyrobienie dokumentów, założenie konta w banku oraz znalezienie stałego lub czasowego adresu, aby otrzymać tzw. empadronamiento
Po pierwsze koniecznie trzeba wyrobić hiszpański numer NIE- jest to odpowiednik naszego dowodu osobistego, a dziewięcio-cyfrowy numer będzie towarzyszył na każdym kroku, tak że zdążycie się go nauczyć na pamięć!
Kolejnym krokiem jest wyrobienie numeru: Seguritat Social, jest on niezbędny dla każdego pracodawcy. 
Koniecznie też pamiętajcie o zabraniu waszego paszportu do Hiszpanii, nasz polski dowód osobisty nie zawsze jest tutaj ważny (ja parę razy pokazując mój dowód spotkałam się odmową urzędników i musiałam przynieść paszport zamiast dowodu). Możliwe, że miałam po prostu pecha i upierdliwych urzędników... 
O wszystkich detalach i aktualizacjach dotyczących papierkowej roboty napiszę wam w następnym poście (w końcu ja mój numer NIE wyrabiałam 5 lat temu i na pewno wiele się od tego czasu pozmieniało)! 

Godziny pracy w Hiszpanii (Barcelonie)


Jeśli przyjeżdżacie do Barcelony do pracy w biurze nastawcie się na długie godziny pracy, niektóre biura są czynne od 9.00 do 18.00, w tym czasie wliczona jest godzinna, abo dwugodzinna przerwa na jedzenie- do tej przerwy będziecie się musieli przyzwyczaić podczas waszej przygody w Hiszpanii, bo czas siesty jest tutaj święty! 
Niektórzy jednak mają mniej szczęścia i pracują od 9.00 do 20.00 z dwugodzinną przerwą, na szczęście w wielu biurach czas pracy w piątek jest skrócony i już po 14 będziecie mogli wrócić do domu.
Inaczej sprawa ma się z pracą w sklepach, przez 6 dni w tygodniu raczej ciężko jest odpocząć mentalnie od pracy- najgorsze są zazwyczaj soboty, w które jest największy ruch i wtedy czas pracy jest wydłużony. Sklepy otwarte są zazwyczaj od godziny 10.00 do 22.00, praca może być w tych samych godzinach (porannych lub popołudniowych), jednak niektórzy szefowie preferują zmienny czas pracy czyli jeden tydzień rano, drugi popołudniu. 
Jeśli natomiast zdecydujemy się na pracę w marketach lub na magazynach to wtedy można zaczynać pracę nawet o godzinie 5 rano...
Dużo jest też zawodów z nienormowanym czasem pracy: pielęgniarki, lekarze, pracownicy służbowi itd... Reasumując w Hiszpanii pracuje się dłużej, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę w biurach i mimo, że tygodniowy czas pracy to 40 godzin, to jednak poza domem spędza się tutaj więcej czasu dzięki dobrze znanej siescie.

Ciekawostką natomiast jest Najbardziej pożądany zawód...
Otóż najbardziej pożądanym zawodem przez Hiszpanów jest praca urzędnika- krótkie godziny pracy, dobre zarobki, kontrakt do końca życia oraz ogólny brak stresu nęci wielu Hiszpanów napędzając im głowę marzeniami- jednak nie jest łatwo dostać dozgonną pracę, jeśli nie mamy znajomości trzeba zdać bardzo trudny test, który jest podstawą selekcji kandydatów.

Kryzys w Hiszpanii przyczyną pogorszenia się warunków pracy?

Kryzys w ostatnich latach dał się wszystkim nieźle we znaki: znalezienie pracy sezonowej stało się bardzo trudne o ile nie powiedzieć prawie niemożliwe, znalezienie stałej pracy też nie jest łatwe- zwłaszcza jeśli szukamy pracy, która jest godna naszych kwalifikacji i nie chcemy po studiach stać na przysłowiowym zmywaku i zarabiać grosze...
W związku z kryzysem wiele dużych i małych firm było zmuszonych do zwolnienia swoich pracowników z dnia na dzień, natomiast rosnące firmy były zmuszone obniżyć stawki miesięczne swoim pracownikom. Osoby pracujące jako wolne strzelce też nie mają łatwiej, zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi taniej i szybciej.
Kontrakty przygotowane przez duże firmy zazwyczaj sporządzane są na pół roku, potem na rok- tak, aby zminimalizować przyjmowanie osób na okres nieokreślony. Rotacja pracowników widoczna jest zwłaszcza w dużych korporacjach, sklepach, restauracjach- w końcu wiele stanowisk nie wymaga specjalnych kwalifikacji i są stosunkowo łatwe do wykonania. Na rynku pracy jest naprawdę duża konkurencja i nie ma raczej problemów, aby znaleźć pracowników.
Oczywiście jest to kolejny punkt, który działa na niekorzyść pracowników, pracodawcy często myślą, że mogą robić co chcą wykorzystując swoich podwładnych. Częsta praca po godzinach bez dodatkowej zapłaty, stres w pracy, duże wymagania od szefów to może być codzienność w nowej pracy... Nie jest łatwo, ale po pracy zawsze można pójść na plażę i odpocząć, zresztą w Polsce też nie jest łatwo- i mimo, że nie zarabia się tutaj tak jak dawniej to chyba jednak trochę więcej niż w Polsce...

A może znaleźliście pracę w Barcelonie i macie swoje zdanie o tym jak szukać tutaj pracy? Chcecie podzielić się waszym doświadczeniem? Koniecznie opiszcie wszystko w komentarzach- może właśnie wasz komentarz pomoże znaleźć komuś pracę? 

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie szukania i znajdowania pracy piszcie śmiało! Postaram się na wszystkie wasze pytania odpowiedzieć! Zajrzyjcie też do posta, w którym piszę o realiach pracy w Hiszpanii.

Mam nadzieje, że chodź trochę pomogłam!

Justa

Share this:

, , , , , , ,

CONVERSATION

26 comentarios :

 1. Parę uwag: przepisy się zmieniły i aby wyrobić numer nie trzeba mieć pracę i udać się z tzw listem od pracodawcy. Po drugie, polski dowód jak najbardziej jest ważny i akceptowany. Nie ma obowiązku posiadania paszportu. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja mój numer NIE wyrabiałam 5 lat temu i wtedy nie potrzebowałam pracy, więc do kolejnego wpisu muszę zaktualizować moje informacje.
   Natomiast spotkałam się z nieprzyjęciem mojego dowodu przez urzędników i musiałam wracać do domu po paszport, więc jak kto woli :)

   Delete
  2. Nie trzeba mieć pracy ani żadnego listu od pracodawcy :) Ja świeżo przerabiałam te formalności.

   Delete
  3. @uczesiefrancuskiego :)
   I takie informacje lubie :D ze swiezego zrodla :D

   Delete
  4. @uczesiefrancuskiego, tak, bez pracy i listu od pracodawcy można, ale trzeba udowodnić, że posiada się kwotę wystarczającą na utrzymanie przez jakiś czas w Hiszpanii (kwota w tys euro, tłumaczenie wyciągu bankowego). Uczulam na niewprowadzanie ludzi w błąd, jest parę dróg zdobycia NIE, ale na pewno nie wyrabia się go jak kiedyś, czyli za nic.

   Justyna, ja również wyrabiałam parę lat temu, trwało to 10 minut. Ale od tego czasu dużo się pozmieniało.

   Co do paszportu, mieszkam w Barcelonie 6 lat i nigdy nie miałam problemu z jego brakiem. Pozdrawiam.

   Delete
  5. @anonymus- bralas moze slub w Hiszpanii? Wyrabialas konto w banku- to na pewno! :)
   Nie moge sobie tego przypomniec, ale w jednej z tych sytuacji na pewno potrzebowalam mojego paszportu (niektorzy urzednicy sa bardzo upierdliwi)...
   Na pewno musialam sie wracac po paszport jak poszlam zalatwiac pewne sprawy do urzedu dla bezrobotnych...
   Moze dlatego, ze moj numer NIE jest wazny tylko z paszportem (mam tam numer paszportu nie dowodu) i aby zalatwic niektore papiery potrzebuje pokazac NIE i paszport (wielka niedogodnosc...)
   Jakbym tego nie przezyla na wlasniej skorze to nie pisalabym o tym ;) Przezorny zawsze ubezpieczony...

   O ogolnych zasadach zdobycia numeru NIE napisze w przyszlosci, w tym artykule zostalo to tylko zasygnalizowane, ale widze ze wlasnie jest najpopularniejsze ;)

   Pozdrawiam!

   Delete
  6. Dokument NIE jest ważny wraz z dokumentem ze zdjęciem, więc być może to dlatego, że jak piszesz masz paszport powiązany z dowodem. Ja mam dowód, bo podczas wyrabiania nie posiadałam ważnego paszportu (w UE nie mam takiego obowiązku), ani przez kolejne 6 lat, a wynajmuję mieszkanie, zakładałam konto w banku, ubezpieczenie zdrowotne, pobierałam paro, chodziłam do urzędów wszelkiej maści i zero problemu. Paszport mam dopiero od paru miesięcy :)

   Delete
  7. *numer NIE powiazany z dowodem :)

   Delete
  8. This comment has been removed by the author.

   Delete
 2. A gdzie Ty obecnie pracujesz, jeśli można spytać? I czy jesteś zadowolona?

  ReplyDelete
 3. Oczywiście, że dowody osobiste są egzekwowane! Jeszcze ani razu nie użyłam paszportu, więc naprawdę nie warto wprowadzać w błąd. Pracy należy także szukać przez LINKEDIN o czym także nic nie zostało wspomniane, a pełni on coraz ważniejszą rolę w poszukiwaniu pracy w Barcelonie. Nie każdy także otrzyma NIE. Nie należy także się za wszelką cenę meldować.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Napisałam strony z których ja korzystałam, jeśli ty korzystasz z Lindkein- naprawdę super! Wystarczy napisać linka może ktos zajrzy- nie wspomniałam też o monster.es i paru innych stronach.Dlaczego? Bo z nich nigdy nie korzystałam...

   Delete
 4. Warto zajrzec rowniez na talentsearchpeople.com
  Jesli chodzi o prace dla informatykow oraz IT Helpdesk, zglaszajcie sie do mnie, mam dojscie do ofert IT. agamapl@yahoo.de

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzieki, mam nadzieje ze komus sie przyda ta informacja !!!

   Delete
 5. Ech, ja już powoli tracę nadzieję...Za chwilę miną trzy miesiące, a na horyzoncie nie widać jakiejkolwiek pracy (a próbowałem już chyba wszystkiego...).

  ReplyDelete
 6. Przepraszam za post pod postem, ale dodam swoje trzy grosze nt. NIE. Ja swój numer wyrabiałem w Sant Cugat w lutym tego roku. Nie potrzebowałem ŻADNEGO zaświadczenia od pracodawcy (jak wyczytaliście z powyższego postu - takowej niestety nie posiadam (ech)) ani zaświadczenia o środkach, która pozwolą mi się utrzymać bez pracy...NIE kosztowało bodajże, już dokładnie nie pamiętam, między 10, a 19 euro, ALE JEST WAŻNE jedynie przez 3 miesiące. Nie wiem jaka procedura następuje po tym trzymiesięcznym okresie. Aha, tak swoją drogą - trzymajcie kciki za takich jak ja (czyt. poszukujących pracy w Barcelonie :) )

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oczywiscie, ze trzymamy kciuki!! Sama poszukiwalam pracy dlugo i w obecnej chwili nie jest latwo, ale nie wolno sie poddawac...

   Delete
 7. Witaj Justyno,
  z zaciekawieniem przeczytałam Twój post dotyczący pracy w Barcelonie. Od dłuższego czasu myślę na poważnie o wyjeździe do Hiszpanii i znalezieniu tam pracy, uczę się języka hiszpańskiego.
  Wyjechałabym sama i nie ukrywam trochę mnie przeraża samotność, nie mam do kogo zwrócić się o radę. Dlatego chciałabym się zapytać Ciebie, jako że już mieszkasz od dłuższego czasu, jak mogę zorganizować sobie wcześniej mieszkanie do wynajęcia, jakimi stawkami płacowymi się kierować tak aby żyć, a nie głodować. Może znasz jakieś agencje pracy,polskie lub tam miejscowe,urzędy pracy, nie wiem jak się nazywają, jak sprawdzić wiarygodność danej firmy, wzór CV Na co uważać, jak się zaaklimatyzować.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.
  Małgosia
  long_lashes123@wp.pl

  ReplyDelete
 8. Witam, pani justyno zauważyłem że dawno nie było dodawanuch kolejnuch postów tej tematyki wyżej wymienionej. Mam pytanie czy wciąż jest trudno w jest cieżko znaleźć sobie prace np. Na początek chciałbym rozpocząć jako kelner czy też związane fachy z gastronomi...czy zna pani może jakieś polskie restauracje które szukają pracowników. Bardzo dziękuję z gôry za odp. Bądź naprowadzenie mnie na jakikolwiek droge w tym kierunku.

  ReplyDelete
 9. Witam. Orientujecie się może jak to wygląda z pracą sezonową na miesiąc lub dwa? Są jakieś biura pośrednictwa pracy? Szukając w googlach nic ciekawego nie znalazłem. Pozdrawiam serdecznie! ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej! To zależy czy szukasz pracy legalnej czy ,,na czarno''. Jeśli chodzi o legalną to polecam strony Randstad i Adecco- są to firmy, które oferują pracę sezonową. Od razu jednak mogę ci powiedzieć, że proces jest czasem długi i nie wiem czy nie dostaniesz pracy, akurat kiedy zdecydujesz wyjechać.
   Warto przyjechać z CV i popytać na miejscu w restauracjach, klubach i kawiarniach- wtedy może będzie szybciej!

   Jeśli chodzi o prace na czarno to niestety nie znam realiów- najlepiej mieć kogoś znajomego...

   Delete
 10. Witam Justyna! Bardzo ciekawy wpis, poruszający istotne dla mnie kwestie. Ja wraz z narzeczoną przeprowadzam się do Barcelony 13 września i właśnie powoli zaczynam poszukiwania pracy i myśl o jak najszybszym znalezieniu jej dla nas obu nieco spędza mi sen z powiek. Bardzo jestem ciekaw jak sytuacja ułoży się w naszym przypadku. Obaj mamy kilkuletnie doświadczenie w pracy w hotelu, przez ostatni okres również na stanowiskach kierowniczych. Właśnie w tą branżę będziemy więc na początku uderzać, bo mamy na tym polu dość bogato opisane CV. Jeżeli chodzi o języki to mamy angielski, z hiszpańskim powoli "dochodzimy" i już się dogadujemy. Kataloński natomiast to póki co czarna magia. No i zastanawia mnie czy w takiej sytuacji mamy szansę dostać pracę na wyższych stanowiskach takich jak menadżer czy supervisor, czy jednak przy braku znajomości i byciu nowym na rynku będzie trzeba na początek usatysfakcjonować się pracą za hotelowym barem czy w recepcji i od nowa udowodnić swoją wartość zanim ktoś zdecyduje się powierzyć nam więcej obowiązków. Zobaczymy, wszystko wyjdzie "w praniu", nie dowiemy się póki tam nie pojedziemy. Staram się być jednak pozytywnie nastawiony i żyję z nadzieją na przełamanie schematu, w którym Polak za granicą musi zaczynać od zera. Pociesza mnie też fakt, że jednak co jak co, ale w Barcelonie hoteli jest od groma i na pewno nie będę mógł narzekać, że nie mam gdzie roznosić CV. :P
  Na koniec pozwolę sobie jeszcze tylko pogratulować świetnego bloga, widać, że masz wiele doświadczeń i bardzo fajnie to opisujesz. Na pewno jeszcze wiele cennych informacji stąd wyciągnę przez najbliższe tygodnie, tak więc z góry dzięki za pomoc. :)
  Ja sam swoją przygodę również zamierzam opisać, zacząłem już pierwsze przemyślenia na kierunekhiszpania.com, również zapraszam. :)

  ReplyDelete
 11. Czesc, czy moglabym tez prosic o porady dotyczace wyjazdu do Barcelony do pracy, ucze sie hiszpanskiego,zastanawiam sie jak mozna znalezc mieszkanie i jakie sa ceny czy e ktorejs dzielnicy jest taniej? Na co trzeba uwazac przy wynajmie i jak to jest z didatkowymi oplatami?

  ReplyDelete
 12. Ja w Polsce znajduję pracę z palcem w d... i to w jednym z najbiedniejszych regionów Polski, a mimo to jestem tak pokręcona, że marzy mi się praca w Hiszpanii. Uczę się hiszpańskiego, ale trochę przeraża mnie myśl, że jest tam tak ciężko z pracą. Pracuje w kadrach i płacach, nie wiem czy w Hiszpanii byłoby dla mnie miejsce, bo umiejętności zdobyte w Polsce nijak się mają do tych w Hiszpanii ... inne prawo.

  ReplyDelete