W poszukiwaniu nieznanych dzieł Gaudiego

Barcelona wszystkim jednoznacznie kojarzy się z jednym z największych architektów XX wieku czyli A.Gaudim- chyba dobrze są wam znane największe dzieła tego architekta tj. Casa Batjó czy La Pedrera, wiele mniej znanych dzieł tego architekta pokazywałam wam też w moich wcześniejszych postach. Barcelona to jednak miasto pełne tajemnic, a spacer po mniej znanych miejscach może czasem zaskoczyć- dzieła wykonane przez A.Gaudiego można napotkać prawie na każdym kroku...


Jeśli chcecie poznać mniej znane dzieła A.Gaudiego to koniecznie przeczytajcie tego posta!

Zapraszam!!


1. Finca Miralles

Miejsce: Paseo Manuel Girona 55

Brama została wykonana w 1901 roku przez A.Gaudiego na zlecenie Hermenegild Miralles i Anglès, było to jedno z wejść do posesji przedsiębiorcy. Posesja ostatecznie została wykonana przez pomocnika A.Gaudiego. 
W 2000 roku brama została odnowiona od tego czasu przybył także jeden mieszkaniec tej eleganckiej dzielnicy- mosiężna rzeźba przedstawiaj architekta, który bardzo chętnie pozuje do zdjęć!
Modernistyczna brama kontrastuje ze współczesną zabudową- dzięki temu zestawieniu można się poczuć niczym na zdjęciach ,,wczoraj i dziś"...2. Colegio Teresiano
miejscecalle Ganduxer 85

Naprawdę żałuje, że nie udało nam się wejść do środka i zrobić zdjęć temu obiektowi w całej okazałości- ogrodzony kamiennym murem obiekt jest trudno dostępny dla turystów.
Oryginalnie budynek został zaprojektowany przez architekta Joan Baptista Pons i Trabal, a pracę rozpoczęły się w 1887 roku, jednak niecały rok później do realizacji projektu został zaangażowany sam A.Gaudi (zmieniając cały projekt), który już wtedy znany był jako osoba niezwykłej wiary. 
Dzieło to jest całkiem inne niż wszystkim znane bogato zdobione w detale dzieła Gaudiego, wiązało się to głównie z ograniczonym budżetem oraz charakterem inwestora, który był ascetą. Mimo wszystko Gaudiemu udało się przemycić dekoracje, które zostały wykonane z czerwonej cegły- warto jednak wspomnieć, że ten materiał początkowo też nie został zaaprobowany przez księdza dla którego powstał ten budynek... 
Aktualnie w budynku znajduje się szkoła Teresiana, do której uczęszczają najmłodsi mieszkańcy dzielnicy.3.Fontanna Herkulesa
miejsce: Palau Reial de Pedralbes

Zwiedzając ogrody Pałacu Królewskiego warto zwrócić uwagę na fontannę wykonaną z metalu i kamienia- jest to jedno z pierwszych dzieł A.Gaudiego. 
4.Bodega Guell
miejsce: Garraf (niedaleko Sitges)

Budynek został stworzony na zlecenie A. Guella, który w miejscowości Garraf miał zamiar zbudować kompleks myśliwski, który jednak nie został nigdy zrealizowany. Paraboliczne łuki, kute żelazo- to cechy charakterystyczne dla wielu dzieł Gaudiego- warto zboczyć z trasy jadąc do Sitges z Barcelony i zobaczyć tą bryłę,  aktualnie w budynku znajduje się restauracja.Widzieliście któreś z tych dzieł? 

Pozdrawiam,

Justa

Share this:

, , , ,

CONVERSATION

7 comentarios :

 1. Od dziś uwielbiam Gaudiego jeszcze bardziej :) Bardzo spodobała mi się brama, a w Bodega Guell mogłabym zamieszkać- wygląda jak domek z bajki :)

  ReplyDelete
 2. A byłam taaaak blisko bramy Miralles... W ogrodach Pedralbes byłam szukając bramy do Pawilonów Guella, jeszcze jednego z dzieł Gaudiego. Szkoda, że nie wiedziałam, czego mam jeszcze szukać w parku. Albo, że 700 metrów dalej wzdłuż ulicy Girona jest jeszcze jedna ciekawa brama. Dziękuję Ci za ten wpis, dopisuję wszystko do listy "must see" na czas kolejnej wizyty w Barcelonie.

  ReplyDelete
 3. Fontanna Herkulesa bardzo niepozorna. Gdyby ktoś nie wiedział, kto jest jej autorem, nawet by nie zwrócił na nią uwagi :)

  ReplyDelete
 4. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o Bodega Guell będąc blisko Sitges, ale może next time!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Następnym razem! Lepiej zostawić sobie coś na przyszłe wizyty!

   Delete
 5. Jedna uwaga, Guell miał na imię Eusebi wiec w punkcie 4 powinno być na zlecenie E.Guell :)

  ReplyDelete