Przejazd z lotniska do Barcelony- praktyczne informacje

Bilety lotnicze kupione, hotel zarezerwowany, plan zwiedzania wymyślony- praktycznie wszystko dopięte na ostatni guzik. Można usiąść spokojnie i czekać na wakacje... nie zaraz, o czymś chyba zapomnieliśmy, a tak! Przecież z lotniska trzeba jakoś dojechać do tego hotelu, ale jak skoro mój samolot ląduje późno w nocy, to jak ja się właściwie właściwie dostanę do centrum... 
Jeśli ten opis oddaje doskonale to co przeżywacie przed wyjazdem, to nie martwcie się nie jesteście sami- wnioskuje to po ilości maili, które od was dostaje i właśnie dla was powstał ten post!Pewnie większość z was, kiedy planuje wyjazd do Barcelony z Polski, wybiera tanie linie lotnicze typu Wizzair czy Ryanair, jednak mimo wielu niewątpliwych plusów jakimi jest cena czy dostępność tych lotów z wielu polskich miast, tak niewątpliwym minusem jest godzina przylotu, która często jest późnym wieczorem w weekend. Innym problemem dla podróżujących jest położenie lotniska na obrzeżach miasta czy nawet po za nim, o ile w dni powszednie jest to problem mało istotny, tak w momencie podróży może przyprawić o mały ból głowy. 

Niedaleko Barcelony znajdują się dwa lotniska:
-Barcelona (Girona),
-Barcelona (El Prat) i to właśnie na nich lądują samoloty pełne spragnionych słońca turystów.

LOTNISKO BARCELONA (GIRONA) DOJAZD

Osobiście jest mi bliższe lotnisko w Gironie, bo to właśnie stamtąd odlatują bezpośrednie loty do mojego rodzinnego miasta-Wrocławia, a także do Poznania czy od niedawna do Krakowa. Bilety kosztują około 70-120 euro w dwie strony (około 400 złotych) w zależności od epoki, w której chcemy podróżować i myślę, że nie jest to jakaś wygórowana cena, biorąc po uwagę ilość kilometrów jakie musimy pokonać. Oczywiście jeszcze parę lat temu, można było natrafić na bilety nawet za 30-50 euro za podróż w dwie strony i naprawdę bardzo żałuje, że takiego typu promocję już nie są możliwe, ale ciągle mam nadzieję, że dobre czasy wrócą.

Przystanek autobusowy znajduje się zaraz przy lotnisku, wystarczy tylko po wyjściu z budynku skręcić w prawo i poszukać kolejki do kasy, gdzie można kupić bilety. Odjazdy autobusów są tak zorganizowane, aby po każdym przyjeździe samolotu można było odjechać do Barcelony autobusem. Najpóźniejszy autobus odjeżdża około 24.10 i wiem, że dla wielu ta godzina może się wydawać zbyt wczesna ze względu na późny przyjazd samolotu, jednak zazwyczaj godziny przelotu są podane orientacyjnie i często lot trwa krócej niż przewidywany czas przyjazdu. Oczywiście może się zdarzyć, że samolot będzie miał spóźnienie i w tej sytuacji nie wiem czy autobus będzie czekał (w Gironie jest mało lotów i wszystkie przystosowane są do przyjeżdżających samolotów, więc może się zdarzyć, że linie lotnicze poinformują przewoźnika o spóźnieniu). Jeśli jednak nieszczęśliwie ucieknie wam autobus, pozostaje udać się do Barcelony taksówką (raczej droga zabawa, bo wyniesie około 160 euro), zamówić hotel niedaleko lotniska, wynająć samochód, zamówić firmę przewozową czy po prostu poczekać do rana... 
Ja na szczęście mam męża, który zawsze się poświęca i pokonuje tą trasę, jeśli natomiast lecimy razem to wtedy zostawiamy samochód na parkingu niedaleko lotniska. A może wy, jechaliście kiedyś z lotniska w nocy do Barcelony i możecie się podzielić doświadczeniami? Wszystkie komentarze na pewno pomogą innym zmartwionym podróżującym!

Przydatne informacje:
- cena biletu w dwie strony wynosi około 25 euro (w jedną stronę cena wynosi 16 euro),
- można kupić bilet w dwie strony i użyć go podczas drogi powrotnej na lotnisko (np. za dwa tygodnie),
- informacje o godzinach autobusów znajdziecie pod tym linkiem
- czas przejazdu to około 70 minut (głównie przez autostradę),
- ostatni autobus odjeżdża o 24.10
- autobus zatrzymuje się w Barcelonie niedaleko przystanku Arc de Triumph, stamtąd niedaleko znajduje się przystanek metra i przystanek autobusowy.


LOTNISKO BARCELONA (EL PRAT) DOJAZD

Lotnisko w El Prat znajduje się stosunkowo bliżej niż lotnisko w Gironie, ale na nieszczęście nie dolatują tutaj samoloty z Wrocławia, jeśli jednak mieszkacie niedaleko Warszawy, Katowic, Poznania, Krakowa czy Gdańska możecie skorzystać z bezpośredniego lotu do Barcelony, dzięki czemu zaoszczędzicie czas, pieniądze oraz nerwy (bo istnieje więcej opcji na dostanie się do centrum Barcelony, które nie są aż tak kosztowne).
Najdogodniejszym i najłatwiejszym sposobem na dostanie się do centrum Barcelony jest skorzystanie z aerobusu czyli autobusu, którego jedynym celem jest zawiezienie wszystkich podróżujących z lotniska do centrum Barcelony (Plaza Espanya lub Plaza Catalunya). Bilet w jedną stronę kosztuje 5,20 euro; w dwie natomiast 10,20 (czas na powrót to 15 dni), dodatkowym plusem jest też częstotliwość przyjazdu autobusu, które wyjeżdżają spod terminala co 5 minut w godzinach szczytu (od 6.50 do 22.20), w pozostałych godzinach natomiast co 10 minut (Terminal 1, z terminalu 2 czas oczekiwania jest trochę dłuższy). 
W przypadku autobusów z El Prat nie musicie się martwić także o czas odjazdu autobusu, bo najwcześniejszy autobus odjeżdża o godzinie 5, natomiast ostatni o 1.05, bilety można kupić w automatach przy przystanku przy użyciu karty- w razie trudności spytać się obsługi o pomoc. 

Jeśli jednak okażę się, że czas na złapanie autobusu okaże się niewystarczający lub wasz hotel usytuowany jest na obrzeżach miasta, wtedy można skorzystać z taksówki, koszt przejazdu do centrum miasta to około 25-30 euro. 
W przyszłości będzie można także udać się z lotniska wprost do centrum wsiadając do metra L9, jednak linia ta to tak duża inwestycja, że nie wiem kiedy zostanie zakończona jej budowa- na razie muszą wam starczyć naziemne drogi dojazdu.

UPTADE: 
Z terminalu 1 już od wczoraj tj.12.02.2016, dostaniemy się do Barcelony metrem (!), a dokładnie najnowocześniejszą Linią pomarańczową (L9).Tym nowoczesnym metrem możemy dojechać do przystanku Zona Universitaria, stamtąd można dostać się do centrum miasta linią zieloną (L3), poza tym metro L9 zatrzymuje się na przystanku Torrasa (L1) oraz Collblanc (L5), gdzie możemy przesiąść się  linie czerwoną lub niebieską, które dowiozą nas do centrum.
Jedyną niedogodnością otworzonego odcinku metra jest obowiązująca taryfa cenowa, niestety nie będziemy mogli skorzystać z popularnej karty T10- wszyscy okazjonalni podróżnicy będą musieli dokupić bilet na lotnisku bądź w automacie, którego cena wynosi 4,5 euro. Jeśli jednak mieszkacie w Barcelonie i korzystacie z karty 50/30, T-mes, T-Jove, bez problemu będziecie mogli skorzystać z tej linii metra bez dodatkowej opłaty. Warto dodać, że jest to tymczasowe rozwiązanie, które w przyszłości zostanie zmienione.
W przyszłości L9 będzie najdłuższą linią metra w Barcelonie połączy ona część zachodnią Barcelony, ze wschodnią (jak na razie otwarte są dwa odcinki Can Zam- La Sagrera oraz Lotnisko T1- Zona Universitaria), ja niecierpliwie czekam na ten moment!

Plànol de la línia 9 Sud / Foto: TMB

Przydatne informacje:
- cena biletu w dwie strony wynosi około 10,20 euro (w jedną stronę cena wynosi 5,20 euro),
- można kupić bilet w dwie strony i użyć go podczas drogi powrotnej na lotnisko (mamy na to 15 dni),
- informacje o godzinach autobusów znajdziecie pod tym linkiem
- czas przejazdu to około 25 minut, 
- autobus zatrzymuje się w Barcelonie na placu Espanya oraz placu Catalunya, stamtąd niedaleko znajduje się przystanek metra oraz przystanek autobusowy.

Mam nadzieję, że po moim wpisie będzie wam łatwiej zaplanować swój wyjazd do Barcelony, w każdym nawet najmniejszym szczególe, jeśli jednak macie jakieś pytania zapraszam na mojego facebook'a lub też do kontaktu mailowego: kontakt@justynab.com, na wszystkie wiadomości odpowiadam, jeśli jednak długo czekacie na moją odpowiedź po prostu wyślijcie mi maila jeszcze raz!

Pozdrawiam, 

Justa

Share this:

, , , , , ,

CONVERSATION

25 comentarios :

 1. W zeszłym roku jak lądowałam w Gironie to było już późno, ale mógł to być ten ostatni o 23:30. Nie idzie nie zauważyć tego autobusu, jak i budki w której można kupić bilety, więc jak lądujemy wieczorem czy w nocy jest to dobra alternatywa :) Jak wracałam to lot miałam dopiero popołudniem i jak to bywa z hotelami doba hotelowa kończy się dość wcześnie więc fajną alternatywą jest pojechanie do Girony pociągiem, zobaczenie chociaż trochę tego ślicznego miasta, a następnie udanie się autobusem na lotnisko. Uważam, że Barcelona jak i cała Katalonia są bardzo dobrze zorganizowane komunikacyjnie i bez problemu można kombinować z dojazdem żeby przy okazji tez jeszcze coś zobaczyć, a nie samą autostradę :)
  Z drugiej strony jak lądowałam na El Prat to raz jechałam miejskim autobusem, który podjeżdża pod sam terminal i bilet kosztował bodajże 2 euro, ale z T-10 też można było skorzystać. Drugim razem jechałam pociągiem R2, który też obejmuje T-10. Mimo, że AeroBus wydaje się fajną opcją i częstotliwość odjazdu jest dobra to myślę, że R2 czy miejski autobus jest lepszą opcją, a przede wszystkim tańszą i wystarczy mieć tylko T-10 kupione :)
  Z El Prat czy Girony uważam, że dojazd jest znakomity, wystarczająco wszystko jest opisane i osoba, która jest w Barcelonie pierwszy raz spokojnie sobie poradzi.
  Czekam na jakieś tanie bilety lotnicze i lecę, bo już się stęskniłam za moją piękną Barceloną!
  Pozdrawiam,
  Ines :)

  ReplyDelete
 2. Ja za każdym razem korzystałam z taksowki, ale następnym razem wybiorę opcję z aerobusem lub autobusem miejskim a jaki numer z placu Espana? I czy dojeżdża pod terminal 2? Pozdrawiam:)

  ReplyDelete
 3. Słyszałam, że taksówki są drogie, ale bilety autobusowe też do najtanśzych nie należą..

  ReplyDelete
 4. Marzy mi się Barcelona. Może kiedyś mi się uda - Twoje rady będą przydatne ;) pozdrawiam i zapraszam ;)

  ReplyDelete
 5. Barcelona jest warta każdych pieniędzy tam trzeba być.

  ReplyDelete
 6. jakie cudne widoki zazdroszczę każdemu kto ma możliwość tam pojechać, takiej wyprawy nie sposób żałować :)

  ReplyDelete
 7. Czy orientujesz się bo trudno znaleźć taką informację na forach czy lotnisko Girona jest otwarte w nocy i można przeczekać do rana w przypadku gdyby samolot z Wrocławia przyleciał opóźniony ?

  ReplyDelete
 8. Wypróbowałam dzisiaj nową linię metra L9 z El Prat T2. Trzeba dojść do stacji spory kawałek, bo przez cały terminal i jeszcze długaśnym pasażem, ale dojazd do miasta doskonały. Na inna linię do centrum przesiadłam się na staci Torrassa. Na początku w L9 trochę było pustawo - wszystkiego cztery osoby. Chyba jeszcze mało ludzi wie o tym sposobie.

  ReplyDelete
 9. czy można pomarańczową linią metra jechać do centrum na T-10?

  ReplyDelete
 10. Czy przesiadając się z L9 na inną linię metra, np na zieloną na Zona Universitaria, trzeba przechodzić przez bramki i ponownie kasować bilet, czy od lotniska do np. Drassanes przejedzie się na jednym bilecie?
  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna

  ReplyDelete
 11. Hej! Sprawdzałam to wczoraj i nie trzeba wychodzić z metra, także za 4,5 mozesz przesiąść się w linie zieloną i wysiąść w centrum!

  ReplyDelete
 12. Witam Panią,
  czy aerobusem z terminala T1lub T2 można jechać do miasta na bilecie T10? Przyjeżdżam z rodziną ( 2 nastolatków 13 i 15 lat i 2 osoby dorosłe)i z poprzednich postów rozumiem, że wszyscy możemy jechać na taki jeden bilet. Jeżeli coś pomieszałem, to poproszę o sprostowanie. Moje kolejne pytanie,to czy jeden przejazd oznacza, że możemy przesiadać się na różne środki transportu w ciągu 75 min? Np. z aerobusa po dotarciu do miasta wsiąść do metra lub tramwaju i jechać dalej? Oczywiście wszyscy razem na bilecie T10.
  Dziękuję za informację, pozdrawiam
  Sławek

  ReplyDelete
  Replies
  1. Witam,

   Na aerobus obowiazuje inny bilet. Bilet T-10 jest tylko na komunikacje miejską. Tak można się przesiadać na autobus lub tramwaj, w ramach jednego przejazdu.

   Polecam wpis o transporcie>

   http://blog.justynab.com/2016/03/transport-w-barcelonie-praktyczne-porady.html

   Delete
 13. witam, ile czasu zajmuje wyjscie z samolotu i dostanie sie na przystanek autobusowy? Moj samolot ląduje teoretycznie 22.35, bilet na autobus (sagles) 23.15 lub 23.35? Czy lepiej zaryzykowac i kupic bilet po wyladowaniu ? Rozumiem, ze o takich poznych godzinach bilety mozna jeszcze kupic na miejscu ??

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej! To zalezy na jakim terminalu wyladujesz.
   Girona- okolo 5 min.
   Barcelona T1 okolo 10 min
   Barcelona T2 okolo 5 min
   Nie powinno byc problemu z kupnem biletu po wyladowaniu

   Delete
 14. Warto też wspomnieć o Shuttle Bus - busach, które rozwożą turystów po Barcelonie lub np. po miejscowościach na Costa Brava. Jesteśmy dowożeni pod drzwi hotelu, ale płacimy dużo mniej niż za taxi. A rezerwujemy i płacimy przez internet, przed wyjazdem.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nigdy nie korzystałam z tego typu transportu, ale wydaje się to być super sprawą!

   Delete
 15. Przylatuje do Girony o 23.55 26.04.17 i muszę się dostać do hotelu w Santa Susanna....proszę o informację jak zrobić to najtaniej i najszybciej...pozdrawiam

  ReplyDelete
 16. Dzięki za ten wpis, w tym roku wybieram się z rodziną do Hiszpanii takze takie informacje na pewno mi się przydadzą.

  ReplyDelete
 17. Moją ulubioną formą transportu z El Prat jest pociąg, który chyba nie został wspomniany w poście. Może tu skorzystać z biletu t10 i nie ponosić dodatkowych kosztów.
  Jeśli ktoś przylatuje późno i ma ograniczony budżet może też dojechać do miasta autobusem miejskim lub nocnym (też obowiązuje tu bilet t10), choć trzeba się przygotować na w miarę długą jazdę.

  ReplyDelete
  Replies
  1. P.S. Pociąg jest szybszy od metra.

   Delete
  2. Autobusem miejskim jechałam najdłużej 40 minut z pl Espanya w godzinach szczytu, więc nie wiem czy to jakoś specjalnie długo znowu ;)

   Delete
 18. Kurcze z tym metrem z El Prat to ciekawa jakaś historia jest - ostatnio jak byłam z biletem T10, to wpuścili mnie na linię R, wysiadłam na pierwszym przystanku i przesiadłam się w L9 Sud i dojechałam do centrum. Do tej pory nie wiem czy to było w stu procentach legalne, ale metro czasem jest dla mnie zagadką w dalszym ciągu :D

  ReplyDelete
 19. Witam lecę 25.04.2018 do Barcelony i laduje o 23:55 czy mam się nie martwić o busa który rzekomo ma być podstawiony i będzie jechał do centrum Barcelony ? Są jakieś konkretne ceny na dzisiaj ? Tego busa

  ReplyDelete
 20. czy bilet na autobus z lotniska z Girony do centrum Barcelony za 25 euro można kupić przez internet? Pozdrawiam :)

  ReplyDelete