Temple d'august- świątynia Augusta (Barcelona mniej znana)

Tak jak zapowiedziałam na fejsiku od dzisiaj zaczynam nową serię na blogu, będe wam w niej pokazywać miejsca w Barcelonie, które są mniej znane i na pewno nie wszyscy turyści o nich wiedzą- niektóre kryją smutną historię, ale bez wątpienia wszystkie te miejsca są niezwykle ciekawe.
Dzielnica gotycka to bez wątpienia moja ulubiona dzielnica, ma swój niepowtarzalny klimat, w wąskich uliczkach można się zgubić i mimo że jest tak blisko hałaśliwej La Rambla to można znaleźć miejsca które wydają się być odludne- każdy element w tej dzielnicy ma swoją historię i nic tu nie jest przypadkowe- dlatego też tak bardzo lubię spacerować bez celu wśród wąskich uliczek- szukając tejemnicy wśród milczących murów.

Spacerując wśród wąskich, gotyckich uliczek i szukając inspiracji na ścianie zobaczyłam napis: MUHBA Temple d'August- nie nie weszłam w wąską i ciemną bramę od razu- jakoś mnie przeraziła, ale  wracając tą samą drogą zobaczyłam wycieczkę i tym razem się nie wahałam. Co zobaczyłam ?

barcelona temple d'august
 Zapraszam do odkrycia tajemnicy tego miejsca!

Starożytna Barcelona-Barcino była miejscem, które nie przypominało miejsca, które znamy teraz i mimo, że w Katalonii jest wiele zachowanych budowli z tego okresu, tak Barcelona nie ma się za bardzo czym pochwalić, ale to, że coś nie jest widoczne nie znaczy, że tego nie było- wiąże się to z podniesieniem gruntu, za które odpowiedzialni byli dawni architekci budując nowe budowle w miejscu starych.
Za niszczenie starożytnych budowli odpowiedzialni byli też mieszkańcy i budowniczy, którzy wykorzystywali kamień z dawnych budowli przy budowaniu nowych obiektów.
Ten właśnie los spotkał światynie pochodzącą z I wieku p.n.e poświęconą kultowi Cezara Augusta, jak dawniej wyglądała ta światynia możecie zobaczyć na rycinie poniżej.

Zaniedbane kolumny ze świątyni Augusta, która do XI wieku znana była jako el Miraclum (cud), niestety później postanowiono wykorzystać kolumny jako dekorację mieszkań, w XV wieku już nikt nie pamiętał o dawnej świątyni, która stanowiła punkt centralny miasta, a kolumny budziły ciekawość mieszkańców, aż do XIX wieku kiedy ostatecznie stwierdzono, że tutaj stała dawna światyni, ale dopiero w XX postanowiono  przywrócić temu miejscu ,,pierwotny'' kształt. 
Ze wspaniałej światyni, która stanowiła punkt centralny miasta pozostały 4 kolumny, z czego tylko trzy znajdowały się w oryginalnym miejscu- stanowiły one częsc wyposarzenia jednego z domów (swoją drogą ciekawy element dekoracji :).
Jedna natomiast została przeniesiona na Plac del Rei- moim zdaniem wyglądało to bardzo ciekawie...

barcelona temple d'august
W 1903-1904 roku kataloński architekt Lluis Domenech i Montaner zaprojektował wewnętrzny dziedziniec tego budynku i w ten sposób stworzył miejsce na te cztery 9-metrowe kolumny, wtedy też przeniesiono czwartą ,,wędrującą'' kolumne w jej pierwotne miejsce.
temple d'august
Dzisiaj pozostałości po romańskiej kolumnie możemy zobaczyć przy małej uliczce Paradis w Barcelonie codziennie- wstęp jest bezpłatny, więcej danych na temat otwarcia znajdziecie tutaj.

Świątynią Augusta zaskoczyłam nawet mojego męża rodowitego Katalończyka, ale nic nie mówię- bo on  zawsze się czepia, że ja rodowita Wrocławianka nigdy nie widziałam Panoramy Racławickiej.


Jest coś jeszcze co mnie zachwyciło w tym miejscu- ten oto dziedziniec.
barcelona dziedziniec
Photos: Justa

Share this:

, , , ,

CONVERSATION

14 comentarios :

 1. Barcelona nieznana na pewno będzie najciekawszym cyklem, chętnie pozwiedzam z Tobą ciemne zakamarki, a ta budowla powyżej - niesamowita, taki klimat mieć w domu...

  ReplyDelete
 2. niesamowity dziedziniec .. pięknie go uchwyciłaś .. wielkie dzięki za ten cykl .. serdeczne pozdrowienia :^)

  ReplyDelete
 3. Fajnie tak odkrywać mniej znane miejsca w mieście w którym się mieszka:).A dziedziniec z tymi ogromnymi kolumnami naprawdę robi wrażenie.

  ReplyDelete
 4. W Barcelonie na pewno nie brakuje miejsc do odkrywania. Zazdroszczę:)

  ReplyDelete
 5. ciesze mnie to, ze nowy cykl spotkal sie z waszym entuzjazmem :)
  :D

  ReplyDelete
 6. Niesamowite miejsce! Uwielbiam takie tajemnicze zakamarki i ich zawiłe historie więc cieszę się na ten cykl;)

  To musieliście mieć dużo stresu z tymi formalnościami ślubnymi! Dobrze, że się wszystko udało:)

  ReplyDelete
 7. Bardzo ciekawy wpis i świetny pomysł na cykl postów, poznawanie takich miejsc jest o wiele bardziej zajmujące niż w przypadku "oklepanych" turystycznych atrakcji.

  Pozdrowienia z Francji :)
  Kasia

  ReplyDelete
 8. Fajnie, czekam na więcej! :)

  ReplyDelete
 9. Właśnie wybieram się do Barcelony. Można spytać, gdzie znaleźć ten dziedziniec? Jeśli to nie problem mój mail to loczek791@wp.pl. Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. hej! dziedziniec znajduje sie kolo temple d'agust
   :)

   Delete
 10. The work changed into very thoughtfully achieved and you could tell how thorough and professional the task becomes.

  ReplyDelete
 11. I have been dealing with for nearly a year and every period that I consult with all of them these folks generally delivers more than anticipations! Cocaine Addiction Center in Georgia

  ReplyDelete
 12. They took care of my problem just like their very own! It has been a high-quality level for trusting them! Advised to all people! drug treatment centers in northern virginia

  ReplyDelete