Gaudi mniej znany- Casa Calvet- Barcelona

Barcelona jednoznacznie kojarzy się z Antonim Gaudim, który stworzył wiele budynków, które stały się symbolami Barcelony i do dzisiejszego dnia podczas wakacji przyciągają miliony turystów- do najbardziej znanych zalicza się kolorową Casa Batllo czy dzieło życia Gaudiego- Sagradę Familię.
Jednak nawet ten słynny architekt XX-wieku musiał od czegoś zacząć, w Barcelonie i jej okolicach można znaleźć wiele budynków i elementów małej architektury zaprojektowanych przez A.Gaudiego, które ten architekt skonstruował po drodze do stworzenia swoich największych dzieł. 
Taką budowlą jest właśnie opisywany przeze mnie dziś dom rodziny Calvet, który był jednym z pierwszych dzieł A. Gaudiego i gdyby nie ta wiedza to pewnie przeszłabym obok budynku nie zwracając na niego żadnej uwagi, gdyż nie wyróżnia się on niczym specjalnym, dopiero po przyjrzeniu się tej konstrukcji uważniej możemy zauważyć elementy typowe dla architektury A.Gaudiego.


Chcecie wiedzieć więcej?
Budynek został zrealizowany dla producenta tekstylnego przez A.Gaudiego przy współpracy z F.Berenguerem, J.Rubió i J.Batllevellem w latach 1898-1900 i służył zarówno jako luksusowy budynek mieszkalny jak i biura, w których odbywały się spotkania biznesowe.
Budynek ten został uznany według ekspertów jako najbardziej konserwatywne dzieło A.Gaudiego- powodem mogło być zarówno położenie budynku w eleganckiej dzielnicy jak i to, że budowla musiała być odpowiednio dopasowana do znajdujących się obok starszych budynków.Rzeczywiście symetria budynku, równowaga i porządek nie są elementami charakterystycznymi dla prac A.Gaudiego, ale nawet w tym dziele można dostrzec szczegóły, które stały się charakterystyczne dla architektury A.Gaudiego i sztuki modernistycznej- do takich elementów należy zakończenie fasady falistymi ,,daszkami'', oszklony balkon wystający z fasady, kolumny znajdujące się powyżej wejścia i balkonów. Ciekawym faktem jest też kształt tych kolumn, który przypomina szpulki nici, jest to nawiązanie do właściciela budynku, który związany był z branżą tekstylną.


Fasada budynku została wykonana z kamienia, a ozdobnymi elementami fasady są kute żelazne balkony, na fasadzie można też zobaczyć gałązki oliwne, które są symbolami pokoju, rzeźbione rogi obfitości i inne płaskorzeźby.
W 1900 roku budynek ten otrzymał doroczną nagrodę Miasta Barcelony jako najlepszy budynek.Wejście do budynku nie jest możliwe, chociaż w środku znajduję się restauracja- jednak ceny, które znajdują się w menu znacznie przeważają kwotę, którą jestem w stanie wydać na jedzenie. Aczkolwiek kiedyś chciałabym się tam wybrać, aby zobaczyć jak budynek ten wygląda od środka- no cóż poczekam, aż będę bogata. ;)Jak widać możliwe jest także wynajęcie mieszkania- ja ciekawa jestem jaką cenę trzeba zapłacić za wynajem... 


Co sądzicie o tym budynku? Lubicie tego typu posty?

Photos: Justa

Share this:

, , , , , , ,

CONVERSATION

13 comentarios :

 1. wedlug mnie jedno z tych lepszych dziel Gaudiego,ciekawe ile kosztuje wynajecie..

  ReplyDelete
  Replies
  1. znalazlam informacje, ze jest to pare tysiecy- ale powierzchnia tego lokalu jest przeogromna!

   Delete
  2. wow! chyba bardziej opacaloby sie kupno..:)

   Delete
 2. A mnie Barcelona się kojarzy z... FC Barcą ;) buziaki, zapraszam na nową notkę ;)

  ReplyDelete
 3. Gdzie dokładnie znajduje się ta perełka? Chętnie bym ją zobaczył, kiedy następny raz odwiedzę Barcelonę.
  Z niecierpliwością czekam na jakiś post o mojej ulubionej dzielnicy - Barcelonecie ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. hej! na dole kazdego postu zazwyczaj umieszczam adres miejsca :)
   carrer casp 48- niedaleko centrum, kolo metra L1 urquinaona :D

   Delete
 4. Piękne ciekawostki wyszukujesz :-)

  ReplyDelete
 5. Jak na niego to rzeczywiście konserwatywny. Powściągnął swoją fantazję. Ale i tak jest piękny. Styl widać mimo wszystko.

  ReplyDelete
 6. Myślę, że gdyby Gaudi bardziej naruszył proporcje ogólne bryły budynku, to nie zwróciłabym tak bardzo uwagi na te przecudne balony.

  ReplyDelete
 7. Polecam restauracje w tym budynku, piekne wnetrze ale jedzenie tez przednie

  ReplyDelete